رایانت فاضلی

مقدمه

تا قبل از سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی دستگاه های قابل حمل فراوانی در بازار وجود نداشت. یعنی در واقع این همه تلفن همراه, تبلت, کنسول بازی, دوربین و خیلی دستگاه هایی که نیاز به کارت حافظه دارند وجود نداشتند. در آن زمان اولین کارت های حافظه با نام PC Card به بازار ارائه شد. برخی از این کارت ها هنوز هم کاربرد دارند. و برخی از دارندگان لپ تاپ های قدیمی برای اضافه کردن قابلیت های جانبی به دستگاه خود استفاده می کنند. نگاهی به انواع مختلف کارت های حافظه

 

 

نگاهی به انواع مختلف کارت های حافظه
نگاهی به انواع مختلف کارت های حافظه

پس از ارائه این نوع کارت ها، کارت های کوچک تر دیگری با نام Smart Media , Compact Flash و Miniature Card عرضه شدند. اما از بین این نوع کارت ها فقط کارت های CF جان سال به در بردند. کارت های CF در مقایسه با کارت های SD بزرگتر می باشند. و فقط از این نوع کارت ها در دوربین های دیجیتال استفاده می شود.

پس از گذشت چند سال با آمدن دستگاه های بسیار کوچک به بازار، کارت های SD به دلیل کوچک بودن. و بالا بودن مقدار فضای ذخیره داده بسیار معروف و محبوب شدند. پس از این نوع کارت ها, کارت های مخصوص دوربین های سونی که به گروه Memory Stick معروف بودند. به بازار ارائه داده شدند.

کارت های XD که برای دوربین های فوجی فیلم والمپیوس استفاده می شد. به مرور زمان از بازار کنار رفتند. و در سال ۲۰۱۰ میلادی سه شرکت سونی فوجی فیلم. و المپیوس دوربین های خود را به شکاف کارت SD مجهز کردند.

امروزه کارت های SD پرفروش ترین و محبوب ترین کارت ها در بین مصرف کنندگان می باشند. و پس از آن کارت های CF و مموری استیک از محبوبیت بالای برخوردار می باشند.

خواندن  آشنایی با کارت گرافیک - بخش پنجم - شرکت اینتل intel

Compact Flash

اولین کارت های حافظه ای که خودش را توانست. در میان عکاسان حرفه ای جا کند همین کارت های CF بود. این کارت برای اولین بار توسط شرکت سان دیسک در سال ۱۹۹۴ میلادی توسعه داده شد.

CF ها در گروه حافظه های ذخیره داده SSD قرار می گیرند. و به همین دلیل از نظر طول عمر مدارات داخلی قدرتمندتری دارند. شکاف کارت های CF بر روی دستگاه مورد نظر دارای عرضی بیش از ۳.۳ میلیمتر می باشد.

این کارت ها را می توان با استفاده از یک رابط و یا کابل IDE به کامپیوتر شناساند. کارت های CF از نوع SSD به ندرت در ظرفیت های بالای ۶۴ گیگابایت ساخته می شوند. بیشترین فضای ذخیره داده برای این نوع کارت ها مربوط به ساختار Pretec است که تا ۱۰۰ گیگابایت قابل افزایش است.

شرکت های تولید کننده به دلیل بزرگ بودن. کارت های CF می توانند. هارد دیسک داخلی را در آن جای دهند. و بر همین اساس کارت های جدیدی با نام Micro Driver به وجود آمد. شرکت IBM اولین کارت های این زمینه را در حدود ۱۷۰ مگابایت که ظرفیت داشت تولید کرد.

پس از مدتی سونی و سان دیسک مدل هایی از آنها را ساختند. که در ظرفیت ۸ گیگابایت ارائه داده می شدند. پیشنهاد من این است. که اگر از دوربین های دیجیتالی حرفه ای استفاده می کنید. به سمت این نوع کارت ها بروید. آن هم به عنوان انتخاب جانبی در کنار کارت های SD.

 

Memory Stick

شرکت سونی در سال ۱۹۹۸ میلادی تصمیم گرفت کارت هایی بسازد. که فقط با دستگاه های خودش سازگار باشد. در نتیجه کارت های مموری استیک وارد بازار شدند. و اولین مدل های آنها تا ۱۲۸ مگابایت ظرفیت داشتند. پس از مدتی سونی این کارت ها را با پسوند Select وارد بازار کرد. که کاربر می توانست. بین دو بخش ۱۲۸ مگابایتی یکی را انتخاب کند. البته با استفاده از یک دکمه.

خواندن  آشنایی با کارت گرافیک - بخش چهارم - شرکت ای ام دی amd

شرکت سونی در همکاری با شرکت سان دیسک کارت های را با نام MS Pro ارائه دادند. که ظرفیت آنها تا ۳۲ گیگابایت می رسید. و دستگاه های سازگار با کارت های قبلی با ابن کارت ها نیز سازگاری داشتند.

شرکت سونی پس از این کار برای رقابت با کارت های SD، کارت هایی با نام MS Duo ساخت . ولی بعدا این نوع کارت ها بسیار سریع جای خود را به کارت های MS Pro Duo دادند. این کارت ها دارای ۳۲ گیگابایت می باشند. که در نوع Pro-Hg سرعت انتقال اطلاعات به ۶۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.

سونی در همکاری با سان دیسک کارت هایی با نام MS Micro را به وجود آورد. که تا ۱۶ گیگابایت ظرفیت دارند. و مقصد نهایی این نوع کارت ها تلفن های موبایل – پخش کننده ها (واکمن و آیپاد) و کنسول های بازی قابل حمل می باشد.

در آخرین همکاری سونی و سان دیسک کارت هایی با نام MS XC را معرفی کردند. که این نوع کارت ها در نوع خود بسیار جالب بوده. و توانایی پشتیبانی از ۲ ترابایت را دارند، این در حالی است . که انتقال داده ۶۰ مگابیت بر ثانیه می باشد.

کارت های ساخته شده توسط سونی دارای الگوریتم هایی می باشند. که از انتقال اطلاعات از راه غیر مجاز جلوگیری می کند.

 انواع مختلف کارت های حافظه

 

 

Secure Digital

به جرات می توان گفت که کارت های SD محبوب ترین و پرفروش ترین کارت ها می باشند. این نوع کارت ها دارای سرعتی معادل ۲, ۴, ۶ و ۱۰ مگابیت بر ثانیه می باشند. و در حال حاضر اکثر شرکت های تولید کننده. حافظه کارت های SD مخصوص خود را تولید می کنند. کارت های SD به دو نوع تقسیم می شود. که عبارت اند از: SDHC و SDXC.

خواندن  آشنایی با کارت گرافیک - بخش سوم - شرکت ATI

ظرفیت کارت های SDHC تا ۳۲ گیگابایت می باشد. و جز پرفروش ترین کارت ها می باشد. کارت های SDXC هم پتانسیل داشتن. تا دو ترابایت فضا را دارند. اما در حال حاضر انواع ۶۴ گیگابایتی آن در بازار وجود دارد.

انتقال اطلاعات در این گروه از کارت ها از ۵۰ تا ۳۱۲ مگابیت برثانیه می رسد. نوع دیگری از کارت های SD وجود دارد. که به آنها SD Mini گفته می شود. و در دو نوع به نام های SDHC Mini و SDXC Mini وجود دارند. که کاربر را در دستگاه های کوچک تر بسیار یاری خواهد داد.

 

XQD

شرکت سان دیسک در سال ۲۰۱۰ کاربران حرفه ای دوربین های دیجیتال را بسیار خوشحال کرد. این شرکت در همکاری با شرکت های دیگری همچون سونی و نیکون کارت هایی جدیدی. را با نام XQD معرفی کردند.

از مشخصات این نوع کارت ها می توان. به دارا بودن سرعتی معادل ۱۲۵ تا ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه و ظرفیتی. بیش از دو ترابایت اشاره کرد.

شرکت سونی در نیمه دوم دی ماه سال ۱۳۹۰ هجری خورشیدی اعلام کرد . که اولین کارت حافظه دنیا را ساخته است. که سرعتی معادل ۱۲۵ مگابیت بر ثانیه برای خواندن. و نوشتن دارد. و ظرفیت آن معادل ۳۲ گیگابایت می باشد.

 

منبع : رشد

محمد فاضلی

محمد فاضلی

محمد فاضلی هستم . متولد 8 تیر 1363 . لیسانس حسابداری دارم . دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم. از سال 1385 با مجموعه وشمگیر رایانه در خدمت عزیزان گنبدی بودیم و از سال 1391 هم با عنوان رایانت در خدمت شما هستیم.