رایانت فاضلی

برنامه اکسل یکی از برنامه های فوق العاده برای امور محاسباتی میباشد . با این برنامه کار های محاسباتی تکراری با دقت و سرعت قابل انجام است . در این آموزش میخواهیم به شما بیاموزیم که چطور میتوانیم ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل را انجام دهیم. با ما همراه باشید و در صورت نیاز آموزش های مورد نظر خودتون رو درخواست بدین .

 

ساخت فایل

البته اگر کار با اکسل رو اصلا بلد نیستین. اول سری به آموزش ساخت و ذخیره فایل اکسل ما بزنین و یک فایل با نام کارنامه بسازین. بعد ادامه این مقاله رو بخونین.

 

ستون های مورد نیاز

اول باید ببینیم به چه ستون هایی و بخش هایی نیاز داریم .

کارنامه معمولا از 4 بخش تشکیل میشه :

1 – سر صفحه :

معمولا مشخصات دانش آموز یا دانشجو در این قسمت میاد . مثل اسم – فامیل – شماره دانشجویی یا دانش آموزش – کلاس یا رشته مربوطه – سال تحصیلی – اسم مدرسه یا دانشگاه و … این قسمت رو خیلی ساده میکنیم  فقط نام و نام خانوادگی – نام دانشگاه یا مدرسه – شماره دانش آموزشی یا دانشجویی – سال یا نیم سال تحصیلی – و البته سر صفحه است یه به نام خدا یا هرچیزی که دوست دارین . من هو العلیم مینویسم.

 

 

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 01
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 01

 

2 – دروس ترم:

در این بخش اطلاعات واحد ها و نمره ها قرار میگیره . این بخش از چند ستون تشکیل شده : ردیف – نام واحد – تعداد واحد درس – نمره کسب شده – نمره با ضریب واحد

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 02
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 02

 

3 – معدل :

در این قسمت معمولا معدل جمع کل واحد ها و نمرات با ضریب و اینکه دانش آموز یا دانشجو رتبه چندم کلاس شده – تعداد واحد گذرانده شده – تعداد واحد افتاده و …

خواندن  ساخت فایل اکسل برای حسابداری فروشگاه - قسمت 4
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 03
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 03

4 – تاییدیه :

معمولا در این قسمت هم امضاء مدیر یا مسئول و … به همراه توضیحات مختلف قرار میگیره .

 

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 04
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 04

 

خوب حالا که میدونیم فایلمون چه قسمت هایی باید داشته باشه یکم کار ساده تر میشه . حالا باید سطر و ستون های مورد نظرمون رو بسازیم . توضیح زیادی نمیدم . یچیزی مثل این عکس در بیارین . اگر نتونستین فایل فیلم آموزشی رو در پایان مطلب میذاریم.

 

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 05
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 05

 

فرمول نویسی

حالا موقع فرمول نویسیه . چیز زیادی توی این فایل نیست . فقط چند تا جمع و ضرب و تقسیمه. ولی چون بحث آموزشیه براتون توضیح میدم .

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 06
ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل 06

 

حاصل ضرب نمره در واحد

خوب حالا برای فرمول نویسی زیر خانه نمره با ضریب واحد کلیک کنید و بنویسین = حالا روی سلول نمره در کنار اون کلیک کنید. دوباره تایپ کنید * و حالا روی سلول واحد کلیک کنید . اینتر رو بزنید . با این کار حاصل ضرب نمره در واحد در این خونه نمایش داده میشه . نتیجه کار شما باید چیزی شبیه به این بشه .

 

محاسبه حاصل ضرب دو ستون در اکسل
محاسبه حاصل ضرب دو ستون در اکسل

 

خوب حالا دوباره روی همون سلول زیر ضریب واحد در جلوی فارسی که الان فرمول نویسی کردین یکبار کلیک کنین تا انتخاب بشه . همونطور که در شکل زیر میبینین یک مربع کوچیک در پایین سمت چپ وجود داره. اون رو با ماوس کلیک کرده و درگ کنین تا سلول آخری که باید محاسبه بشه .

تکثیر فرمول در ستون در اکسل
تکثیر فرمول در ستون در اکسل

 

اینجوری فرمول از این سلول به بقیه کپی میشه و هر سلول با سلول های هم ردیف خودش محاسبه میشه . حالا در مقابل جمع کل در زیر این جدول یک سلول مربوط به جمع واحد هاست. یک سلول هم مربوط به جمع نمرات با ضریب برای محاسبه معدله . برای اعمال این محاسبات اول روی سلول زیر واحد ها و در جلوی جمع کل کلیک کنید .

خواندن  آموزش اکسل - ایجاد و ذخیره فایل در اکسل

 

جمع واحد و نمرات با ضریب

از منوی بالا روی علامت زیگما که جلوش نوشته autosum ( به معنی جمع خودکار ) کلیک کنید و اینتر بزنید . همین کار رو برای سلولی که میخواین جمع نمرات با ضریب رو هم نمایش بده انجام بدین . نتیجه چیزی مثل تصویر زیر خواهد بود .

جمع اتوماتیک یک ستون در اکسل
جمع اتوماتیک یک ستون در اکسل

 

معدل

حالا تنها خانه ای که مانده معدله . محاسبه معدل از طریق تقسیم حاصل جمع نمرات با ضریب واحد بر تعداد واحد ها بدست میاد . برای اینکار در سلول مورد نظرتون تایپ کنید = و بعد روی سلول جمع نمره با ضریب کلیک کنید . بعد از اون یک علامت / بزنید. حالا دوباره روی سلول جمع واحد ها کلیک کنید . بعد از این اینتر بزنید تا فرمول محاسبه شده و نمایش داده بشه .

محاسبه معدل در اکسل
محاسبه معدل در اکسل

 

خوب تبریک میگم . شما کارنامه خودتون رو ساختین . با هر روشی دوست دارین میتونین تزئینش کنین و خط کشی کنین.

ساخت کارنامه تحصیلی در اکسل

چند راهنمایی :

اگر خواستین مثل ما در قسمت تایید مدیریت فضای باز تری داشته باشین اول سلول هایی که میخواین متن داخلش جا بشه رو انتخاب کنین . حالا از منوی بالا روی merg  کلیک کنین تا همه سلول های انتخابی رو یکی کنه .

 یکی کردن سلول ها در اکسل با merg center
یکی کردن سلول ها در اکسل با merg center

اگر میخواین توی همین سلول انتخابی و یکی شده بتونین چند خطی تایپ کنین روی سلول کلیک راست کنین و گزینه format cells رو بزنید.

 

 تنظیم سلول در اکسل با format cells
تنظیم سلول در اکسل با format cells

 

از پنجره جدید  سربرگ Alignment رو بزنین و از کادر زیرش گزینه wrap text  رو تیک بزنین تا بتونین تو سلولتون چند خطی بنویسین.

 تایپ چند خطی در سلول اکسل
تایپ چند خطی در سلول اکسل

میتونین با اوکی کردن پنجره رو ببندین . اگر سوالی داشتین از همین بخش بپرسین .

خواندن  حذف چند صد مگابایت فضای اشغال شده در ویندوز

 

اگر از این مقاله ما خوشتون اومد مقالات دیگه ما در زمینه آموزش برنامه اکسل رو هم ببینین

 

دانلود فایل ساخته شده ساخت کارنامه با اکسل رایانتی با حجم 11 کیلوبایت

برای دانلود این فایل به صورت رایگان لطفا نام و آدرس ایمیل واقعی خود و شماره ای که روی آن واتساپ یا تللگرام دارید را وارد کنید

دانلود فایل اکسل برای حسابداری فروشگاه به صورت رایگان با لینک مستقیم

    فیلم ها بر روی سرور آپارات آپلود شده و دانلود داخلی حساب میشود .

    محمد فاضلی

    محمد فاضلی

    محمد فاضلی هستم . متولد 8 تیر 1363 . لیسانس حسابداری دارم . دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم. از سال 1385 با مجموعه وشمگیر رایانه در خدمت عزیزان گنبدی بودیم و از سال 1391 هم با عنوان رایانت در خدمت شما هستیم.