رایانت فاضلی

آموزش excel به زبان ساده

در بخش قبلی آموزش ساخت فایل و ذخیره اون در اکسل رو براتون گفتیم. حالا میخوایم براتون یکی از اعمال اصلی ریاضی رو در اکسل بهتون یاد بدیم . نگران نباشین . آموزش های مقدماتی اکسلمون ادامه داره . این برای اونایی هست که یه اطلاعاتی دارن و سوال براشون پیش میاد . در قسمت قبلی خلاصه ای از فرمول نویسی در اکسل رو توضیح دادیم . حالا میخوایم یک فرمول ریاضی رو براتون توضیح بدیم . به توان رساندن در اکسل رو با ما همراه باشید. ….

برنامه اکسل یکی از قویترین و پرکاربرد ترین برنامه های صفحه گسترده می باشد . شما با این برنامه می توانید محاسبات پیچیده مختلفی را با کمترین زحمت و به صورت کاملا اتوماتیک انجام دهید . از جمله کار هایی که اکسل در اون عالی عمل میکنه انجام عملیات مشابه به تعداد زیاده . خصوصا وقتی خروجی یا نتیجه هر خط ورودی خط بعدی باشه .

 

به توان رساندن در اکسل

یکی از عملگر های ریاضی عملیات توان رسانی میباشد . به توان رساندن یعنی عدد پایه را به تعداد عدد توان در خودش ضرب کنیم. در اکسل برای به توان رساندن عدد باید از دستور POWER به شکل زیر استفاده کنید :

 

=power (2;3)

به توان رساندن در اکسل
به توان رساندن در اکسل

 

یعنی بعد از مساوی از دستور power استفاده می کنیم . در داخل پرانتز ابتدا عدد پایه و بعد علامت نقطه ویرگول ( ; ) و بعد عدد توان را می نویسیم .

در مثال بالا برنامه اکسل مقدار 2 به توان 3 را محاسبه میکند که حاصل عبارت، مساوی 8 خواهد بود .

اگر میخواین که به صورت اتوماتیک هر عددی رو با هر توانی محاسبه کنین میتونین این تغییر رو در دستور بالا بدین :

خواندن  آموزش اکسل

از سلولی که دستور رو در اون نوشتین عدد 2 رو انتخاب کنین و با ماوس روی خونه جلویی کلیک کنین. این خونه نمایش عدد پایه است.

دوباره از سلول فرمول عدد 3 رو انتخاب کنین و دو سلول بعدیش رو انتخاب کنین . این سلول میشه عدد توان .

میتونین بالای هر سلول بنویس : پایه و بعدیش توان

حالا اینتر رو بزنین.

دوباره سلول فرمان رو انتخاب کنین و مربع کوچیک پایین سمت چپ رو با کلیک چپ چند خونه به پایین بکشین . در سلول های جلویی هر چیزی بنویسین توانشون محاسبه میشه.

دقت کنین که اگر هر دو خانه پایه و توان خالی باشه اکسل خطا میگیره . ولی مهم نیست.

نتیجه کار چیزی شبیه به زیر باید باشه :

 

آموزش اکسل به زبان ساده - به توان رساندن در اکسل
آموزش اکسل به زبان ساده – به توان رساندن در اکسل

 

نتیجه کار

اگر حوصله ساخت فایل رو ندارین …. ( ای تنبلا !!! تمرین کنین!!! چرا اینقدر همش لقمه آماده میخواین ؟ !!! ) اول بسازین بعد این فایل رو دانلود کنین ببینین چی رو درست انجام دادین و چه فرقی با ما داره ؟

  با حجم 10 کیلو بایت

   

  • برای اجرا نیاز به برنامه اکسل دارین . اگر بسته آفیس نصبه پس اکسل و ورد هم نصبه.
  • این فایل با اکسل 2016 ساخته شده . اگر اکسل شما نسخه پایینتریه فقط کافیه فرمول ها رو در اکسل خودتون وارد کنین.

  آموزش های بعدی ما رو هم دنبال کنین.

  آموزش های اکسل

  محمد فاضلی

  محمد فاضلی

  محمد فاضلی هستم . متولد 8 تیر 1363 . لیسانس حسابداری دارم . دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم. از سال 1385 با مجموعه وشمگیر رایانه در خدمت عزیزان گنبدی بودیم و از سال 1391 هم با عنوان رایانت در خدمت شما هستیم.