رایانت فاضلی

رفع مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰

جدیدا مشکلات زیادی در ویندوز 10 دیده میشه . قبلا توی ویندوز 7 هم مشکلاتی از این دست بود که معمولا با غیر فعال کردن superfetch مشکل رفع میشد . ولی توی ویندوز 10 کمی وضعیت پیچیده تره . رفع مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰

در ابتدا برای اینکه متوجه شوید شما هم دچار این مشکل هستید یا خیر یا اینکه دلیل داغ کردن CPU و یا هارد خود را متوجه شوید توسط کلیدهای میانبر ctrl+shift+esc وارد task manager می شویم. در سربرگ processes درصد استفاده منابع سخت افزاری سیستم را توسط CPU و Memory و Disk و Network می توانیم ببینیم. اگر درصد استفاده بالای 80 و یا به صورت قرمز مشاهده شود در حالی که سیستم شما در حالت استفاده عادی می باشد و هیچ نرم افزار خاصی روی سیستم اجرا نشده است یعنی یکی از سرویس های سیستم شما به صورت مشکوک در حال استفاده از منابع سخت افزاری سیستم می باشد.

 

این مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰ باعث کند شدن سیستم، هنگ کردن ویندوز و داغ کردن هارد دیسک و cpu وآسیب رساندن به آن ها خواهد شد. این مشکل در هر نوع هارد دیسکی چه از نوع HDD و چه از نوع SSD دیده شده است. برای رفع این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید تا مشکلتون حل بشه.

 

1- غیر فعال کردن Windows Search

Windows Search موتور جستجوی مخصوص ویندوز 10 مایکروسافت است. این موتور جستجوگر به طور مدوام در حال index کردن فایل های سیستم می باشد. این عملیات خودش به تنهایی باعث بوجود آمدن یک بار اضافه روی هارد دیسک و پردازنده می شود.

برای غیر فعال کردن موتور جستجوگر ویندوز، کلیدهای ترکیبی windows+R را بزنید تا پنجره ی Run باز شود. حالا دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

مطالب مشابه .:  آشنایی با تهدیدات استفاده از پیام رسان های فوری

services.msc

وقتی پنجره ی سرویس ها باز شد دکمه s را می زنیم تا سریعتر سرویس windows search را پیدا کنیم. روی این سرویس کلیک کرده تا دیگر مشخصات آن باز شود. در لیست startup type گزینه Disabled را میزنیم و روی apply کلیک می کنیم.سپس روی stop کلیک کرده و درنهایت ok را میزنیم تا سرویس در حالت غیرفعال کامل قرار گیرد.اگر قصد دارید غیر فعال بودن این سرویس دائمی و همیشگی باشد وارد properties سرویس می شویم.در سربرگ Recovery سه لیست کشویی وجود دارد .هر سه لیست را روی Take no action قرار می دهیم تا برای همیشه سرویس غیر فعال بماند.

 

غیر فعال کردن Windows Search
غیر فعال کردن Windows Search

 

پس از انجام این کار سیستم خود را restart کرده و دوباره میزان مصرف هارد دیسک خود را مشاهده کنید. اگر مشکل مصرف 100% هارد دیسک شما برطرف نشده بود به مرحله ی بعدی بروید.

 

2- غیر فعال کردن سرویس SUPERFETCH

SUPERFETCH چیست؟ چرا SUPERFETCH در کامپیوتر و ویندوز توان زیادی را از CPU مصرف میکند؟

SUPERFETCH یکی از سرویس های ویندوز است که برای سرعت بخشیدن به برنامه های پر استفاده هنگام بالا آمدن ویندوز استفاده می شود.این سرویس فایل های ضروری برنامه را از قبل فعال می کند تا برنامه سریع تر باز شود. این سرویس یکی از سرویس های پر کاربرد در ویندوز می باشد که روی یکی از سرویس های svchost میزبانی می شود و به تنهایی در task manager ظاهر نمی شود، مگر اینکه سیستم آلوده شده باشد. برای غیر فعال کردن این سرویس از دستور زیر در محیط کامند داس در cmd تایپ کنید:

net.exe stop superfetch

بااجرای این دستور سرویس Superfetch به صورت موقتی متوقف می شود.برای تست اگر یک مرتبه دیگر این دستور را بزنید با پیغام زیر روبرو می شوید.

 

غیر فعال کردن سرویس SUPERFETCH
غیر فعال کردن سرویس SUPERFETCH

 

همچنین میتوانید از طریق دستور Services.msc درون Run مانند حالت قبل وارد سرویس ها شوید سپس سرویس superfetch را پیدا کنید و با دوبار کلیک کردن روی آن وارد تنظیمات آن شوید. در قسمت startup type گزینه Disabled را انتخاب کرده و دکمه apply را میزنیم سپس روی stop کیلک کنید و دوباره Apply کنید.برای توقف دائمی این سرویس در برگه Recovery گزینه ی Take no action را برای هر سه حالت انتخاب میکنیم تا سرویس برای همیشه غیر فعال شود.

مطالب مشابه .:  به توان رساندن در اکسل

دوباره task manager خود را چک کنید و ببینید مصرف هارد دیسک کاهش یافته یا خیر . در غیر این صورت میتوانید سراغ مرحله ی بعد بروید.

 

3-اسکن هارد دیسک

ابتدا پنجره ی command prompt را به صورت administrator باز کنید. دستور زیر را تایپ کنید:

chkdsk.exe /f /r

با زدن دکمه enter اسکن هارد دیسک شروع می شود.

اسکن هارد دیسک
اسکن هارد دیسک

 

گاهی اوقات به دلایل خاص مثل آلوده بودن سیستم ، برای شروع اسکن نیاز به Restart ویندوز دارد. در این صورت دکمه Y را بزنید تا سیستم ریست شود و با بالا آمدن ویندوز اسکن انجام شود.

 

4-بازنشانی حافظه مجازی در ویدوز 10

هارد دیسک مجازی از هارد دیسک به عنوان RAM استفاده می کند به این صوررت که وقتی RAM سیستم به طور کامل اشغال شود و در حالت کارکرد 100 درصد قرار گیرد ویندوز از هارد به عنوان حافظه مجازی برای ذخیره فایل های موقتی استفاده می کند و در صورت نیاز به RAM ، سوئیچ می کند. بنابراین در عمل حافظه مجازی ویندوز نوعی پارتیشن هارد دیسک می باشد که در نقش RAM عمل می کند.

حافظه مجازی به صورت فایل pagefile.sys در هارد دیسک می باشدکه اگر به هر دلیلی این فایل دچار مشکل شود مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک بوجود می اید.به همین دلیل لازم است که تنظیمات حافظه مجازی سیستم را تنظیم کنید تا مطمئن شویم که حافظه مجازی کافی بوده و درست عمل می کرده.

برای بازنشانی حافظه مجازی مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. روی my computer خود کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را انتخاب کنید.
  2. در ستون سمت چپ گزینه ی Advanced System Settings را کلیک کنید.
  3. در برگه ی Advanced و بخش Performance دکمه Settings را کیلک کنید.
  4. در قسمت performance option مجددا برگه Advanced را زده و در بخش Virtual memory دکمه change را بزنید.
  5. مطمئن شوید که گزینه ی Automatically manage paging file size for all drives تیک خورده باشد.
مطالب مشابه .:  آشنایی با کارت گرافیک - بخش ششم - مشخصات کارت های گرافیکی
بازنشانی حافظه مجازی در ویدوز 10
بازنشانی حافظه مجازی در ویدوز 10

 

5-حذف تمامی فایل های موقتی ویندوز

دکمه ترکیبی windows + R کیبرد را بزنید. در پنجره ی Run دستور زیر را تایپ کنید.

%temp%

پس از باز شدن کلیه فایل های موجود در پوشه را انتخاب (Ctrl+A) و همه فایل ها را Shift+Del کنید.

مجددا دکمه ترکیبی windows + R کیبورد را بزنید.

در پنجره ی Run دستور بالا را اینبار بدون علامت % تایپ کنید.

temp

باز هم تمام فایل های موجود را انتخاب کنید (Ctrl+A)

تمام فایل های انتخابی را Shift+Del کنید.

سپس سیستم خودتان را ریبوت کنید.

 

6-غیر فعال کردن موقتی نرم افزار آنتی ویروس

اگر از نرم افزار انتی ویروسی استفاده می کنید به صورت موقت عملکرد آن را غیر فعال کنید و عملکرد هارد دیسک خودتان را بررسی کنید و اگر مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک هنوز وجود داشت ،آن را دوباره فعال کنید. اگر با تمام این امور بازهم مشکل مصرف 100 % وجود داشت سیستم خود را ویروس کشی و در صورت رفع نشدن مشکل ویندوز را عوض کنید .

 

امید واریم که با این تمهیدات مشکل رفع مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰ شما کاملا رفع گردد .

 

منبع : به نقل از ITLRN با ویرایش و اصلاح رایانت

تغيير رمز ورود ویندوز بدون دانستن رمز قبلي

خواندن فایل خطاهای ویندوز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.