رایانت فاضلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

آیا در خانه و محل کار از سیستم های کامپیوتر مثل کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده میکنید ؟ میدانید چگونه باید از این دستگاه های مفید و حساس مراقبت و نگهداری کنید ؟ این مجموعه مطالب را با ما باشید . اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق

سخت افزار

درباره کامپیوتر ها و دیگر وسایل دیجیتال باید بدانید که 3 قسمت وجود دارد . قسمت سخت افزار ( که مورد بحث ماست ) قسمت نرم افزار ( که برنامه های سیستم که با آنها سر و کار داریم هستند و در جهت نگهداری اونها بزودی مقاله دیگری آماده میکنیم ) و قسمت میان افزار ( که بهتره باهاش کار نداشته باشیم و فقط در صورت متخصص بودن به بروز رسانی سالیانه آنها در صورت وجود بروز رسانی اقدام کنیم ) .

 

تامین برق مورد نیاز سیستم

در این مقاله درباره مراقبت از سخت افزار سیستم صحبت میکنیم . سخت افزار به بیان ساده اجزای قابل دیدن و لمس کردن سیستم می باشد . پس کلیه قطعات کامپیوتر چه درونی و چه بیرونی سخت افزار سیستم هستند . مانند : هارد – ماوس – کیبرد – مانیتور – رم – سی پی یو – مادربرد – رم و…

برای مراقبت از این قطعات باید به وبسایت هر شرکت سازنده ای سرزده و شرایط استفاده و نگهداری را از وب سایت همان قطعات جویا شویم . ولی قسمتی از موارد مربوط به مراقبط و محافظت از سیستم عمومیت دارند . با ما این سری از مقالات را دنبال کنید.

 

برق خارجی 220 ولت

محافظ = حتما

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق محافظ برق کامپیوتر

نوسانات برق یکی از بدترین دشمنان سیستم شماست . برای رفع این مشکل حتما باید از یک محافظ خوب و مناسب استفاده کنید . این بهترین سپر دفاعی برای شماست . هر چند خیلی مطمئن نیست ولی بودنش بهتر از نبودنه . البته اگر یه محافظ خوب پیدا کردین هر چند قیمتش بالا بود حتما بگیرین چون ارزشش رو داره .

مطالب مشابه .:  مشخصات CPU (پردازنده) intel G620

 

ترانس = اگر بتونین عالیه

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق ترانس برق

با اینکه محافظ خوبه ولی اگر بتونین از ورودی برق همه چی رو رگوله کنین بهتره . چون محافظ فقط محدوده ولتاژ مشخصی رو اجازه عبور می ده و باقی ولتاژ ها برق رو قطع میکنه . ولی ترانس برق رو با هر ولتاژی ( محدوده ای بیشتر از محافظ ) به ولتاژ 220 مناسب سیستم تبدیل میکنه .

 

منبع برق UPS = اگر کار دائمی دارین حتما

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق ups

خوب محافظ فهمیدیم چیه . ترانس فهمیدیم چیه . حالا UPS چیه ؟ UPS در واقع یه باتری با یه مبدل برق 12 به 220 ولته . و کارش اینه که وقتی برق خیلی ضعیف یا خیلی قوی میشه یا اگر کلا قطع بشه برق رو براتون تامین میکنه . اگر کار خاصی دارین و طولانی کار میکنی داشتن یه UPS نعمت بزرگیه. اگر میتونین حدود یک میلیون هزینه کنین میتونین با خیال راحت از سیستم استفاده کنین .

 

برق داخلی

خوب حالا که تفاوت محافظ برق و ترانس برق خانگی و UPS رو فهمیدیم بریم سراغ برق داخلی کیس.

 

پاور = به میزان لازم

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق پاور کامپیوتر

حالا که به هر طریق ممکن از برق منزل و ورودی برق سیستمتان مطمئن شدید باید از برق داخلی کیستان هم مطمئن شوید. برای این کار نیاز به تجهیزاتی دارید. که ممکن است در هر خانه ای پیدا نشود . اولین وسیله تستر پاور است . این دستگاه در دو نوع دیجیتالی و معمولی موجوده .

 

تستر معمولی پاور ( آنالوگ ) :

مدل معمولی فقط دارای چند چراغ کوچک برای نمایش وجود ولتاژ های هر پورت است . نحوه استفاده از تستر پاور هم به این صورت است که کابل برق مادربرد را به جای خود وصل میکنیم با اینکار پاور روشن میشود و تقریبا همه چراغ های آن روشن میشود . بعد به ترتیب کابل های دیگر را یکی یکی وصل و جدا میکنیم تا ببینیم همه کابل ها ولتاژ مناسبی دارند ؟

مطالب مشابه .:  فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک

البته با توجه به نور کم یا زیاد میتوان تقریبا متوجه شد که ولتاژ مناسب است یا نه . قیمت این تستر ها در حال حاضر بین 40 تا 80 هزار تومان می باشد

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق تستر پاور آنالوگ
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق تستر پاور آنالوگ

 

تستر حرفه ای پاور ( دیجیتال ) :

مدل حرفه ای دارای یک صفحه نمایش دیجیتالی بوده. و با اتصال کابل ها علاوه بر نمایش دقیق ولتاژ های پاور مقدار دقیق توان واقعی پاور را هم نشان میدهد . نحوه استفاد ه از آن هم تقریبا مشابه تستر آنالوگ است . قیمت این تستر ها بین 160 تا 350 هزار تومان می باشد .

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق تستر پاور دیجیتالی

 

مولتی متر :

دستگاه بعدی که برای تست پاور میتوان از آن استفاده کرد دستگاه مولتی متر یا ولتمتر است که در اغلب کارگاه های الکترونیک موجود است .این دستگاه برای کنترل ولتاژ و آمپراژ و مقاوت دستگاه های مختلف استفاده میشود . دقت آن بالاست ولی برای افراد مبتدی ممکن است کمی مشکل باشد . این دستگاه را میتوانید با مبلغی بین 60 تا 1200 هزار تومان خریداری کنید .

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
مولتی متر

 

چطور پاور جدا را روشن کنیم ؟

برای استفاده از این دستگاه باید نشانگر را روی ولتاژ DC محدود 20 ولت بگذارید و بعد با یک تکه سیم کابل سبز و سیاه روی پورت مادربرد را وصل کنید ( البته قبل از این کار پاور را از قطعات جدا کنید . ) تا پاور روشن شود .

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری روشن کردن پاور جدا

 

چطور از پاور جدا ولتاژ گیری کنیم ؟

میتوانید یکی از پراب های مولتی متر را درون یکی از کابل های سیاه مربوط به برق IDE وارد کنید و با اتصال پروب قرمز به رنگ های مختلف کابل مادربرد ولتاژ های مختلف را اندازه گیری کنید.

مطالب مشابه .:  به توان رساندن در اکسل
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق

 

ولتاژ هر کابل رنگی پاور چقدر است؟

ولتاز هر کابل رنگی در پاور ها مقداری استاندارد دارد . اگر مقدار ولتاژ حد اکثر تا نیم ولت کمتر یا بیشتر باشد معمولا مشکلی ایجاد نمیشود . ولی بهتر است در این صورت پاور را تعویض کنیم. ولتاژ رنگ های اصلی عبارتند از :

سیاه 0 ولت grn یا زمین

نارنجی 3.3 ولت

قرمز 5 ولت

زرد 12 ولت

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق
اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق ولتاژ هر رنگ کابل برق پاور

 

اصول نگهداری سیستم کامپیوتری تامین برق

با دنبال کردن باقی مقالات ما در زمینه اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری امیدواریم که هر چه بیشتر از دنیای دیجیتال خود لذت ببرید .

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – شرایط محیطی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات داخلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – نرم افزار

جهت باقی مقالات به این صفحه مراجعه نمایید اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.