رایانت فاضلی

چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند

چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند؟ این سوالیست که در اولین مواجهه با این تکنولوژی پرسیده میشود . تکنولوژی چاپ سه بعدی بر اساس لایه سازی کار میکند . یعنی بسته به طرح مورد نظر ماده مورد استفاده در مناطقی که باید شکل ساخته شود ریخته میشود . قطر هر لایه بین 0.1 تا 0.4 میلیمتر می باشد .

 

لیزر

تفاوت تمامی پرینترهای سه بعدی در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است. که آنها را از هم متمایز می کند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز). که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده. و سپس جامد می شوند. و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند. عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری . با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این لایه ها بسیار نازک هستند). چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند.

درخواست طراحی و چاپ سه بعدی

جهش چسبی

جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم. نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بعدی هستند. در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.

درخواست طراحی و چاپ سه بعدی

FDM

رایج ترین این تکنولوژی ها، روش FDM است که در آن مواد اولیه از جنس پلاستیک ABS و یا PLA به صورت رشته ای از طریق نازل دستگاه عبور کرده و پس از گرم شدن عمل لایه سازی را انجام می دهد از آنجا که چاپ سه بعدی امکان ساخت مستقیم و دقیق قطعات را فراهم می کند می توان با این تکنولوژی اشیاء پیچیده و با قابلیت های بسیار بالا را بدون نیاز به مونتاژ و در کمترین زمان تولید کرد.

مطالب مشابه .:  آشنایی با کار برد های چاپ سه بعدی

 

دقت

با این حال یکی از مهمترین نکات اساسی تولیدی موفق با این دستگاه، طراحی بسیار دقیق نمونه ها می باشد و غیر از این عملیات مهم، آماده سازی فایل و همچنین تبدیل آن می تواند پیچیده و زمان بر باشد به ویژه برای قطعاتی که در طول فرآیند ساخت بسیار پیچیده هستند. با این حال بروز رسانی مستمر نرم افزار و ارتقاء آن می تواند به کاهش زمان و طول این روند کمک به سزایی کند.

 

پرداخت پس از ساخت

علاوه بر این پس از پایان کار چاپ بیشتر قطعات نیاز به پرداخت دارند، این مرحله که شامل سمباده زدن، صیقل دادن، رنگ و یا دیگر نکات تکمیلی کار است، نیازمند زمان و مهارت بالایی است. و به طور خلاصه می توان گفت این تکنولوژی هم اکنون اینکار تنها با استفاده از متریال های معدودی قابل اجراست اما کار بر روی تولید با انواع متریال مختلف همچون فلزات، مواد خوراکی، مواد بیولوژیک و سایر اقلام نیز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آینده ای نزدیک تحول بزرگی در فرآیند تولید ایجاد خواهد کرد.

چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند
چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند

سرعت چاپ

ایراد دیگر این دستگاه ها سرعت پایین چاپ می باشد که هر چه دقت دستگاه بالاتر برود سرعت چاپ پایین تر می آید و در نتیجه هزینه چاپ بیشتر خواهد شد .

 

چاپگر سه بعدی چگونه کار می کند

در حال حاضر رایانت در این زمینه (خدمات طراحی و چاپ سه بعدی) در خدمت هم میهنان عزیز می باشد . در صورت نیاز جهت انجام خدمات چاپ سه بعدی به این صفحه مراجعه فرمایید :

مطالب مشابه .:  خطاهای معمول هنگام چاپ سه بعدی

سفارش طراحی و چاپ سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.