رایانت فاضلی

آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

امروزه از تكنولوژی های مختلفي برای ساخت انواع باتری استفاده می شود. باتری های متعددی در بازار وجود دارد كه با فرمول های شيميايی خاصی ساخته می شوند در اين آموزش تمركز ما بر روی انواع باتری های مورد استفاده در الكترونيك DIY و سيستم های embedded می باشد. این مطلب رو با ما همراه باشین . آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

 

اگر اصطلاحی رو متوجه نشدین مطلب قبلی ما در این زمینه رو با عنوان آشنایی با انواع باتری ها مطالعه کنین.

 

 تکنولوژی و جنس باتری ها

Lithium Polymer Battery

باتری های ليتيم پليمر دارای نرخ تخليه ولتاژ درونی كمی هستند و در صورتی كه باتری هايی برای مدت زمان كاركرد.
طولانی چند ماه لازم داريد اينگونه باتری مناسب هستند. همچنين اين باتری ها برای كاربردهای سيار هم مناسب هستند.

 

باتری های لیتیوم پلیمری ( Lithium Polymer Battery )
باتری های لیتیوم پلیمری ( Lithium Polymer Battery )

باتري هاي ليتيم پليمر يا به اختصار Lipo باتری های بسيار كاربردی در الكترونيك embedded هستند و به صورت گسترده ای استفاده مي شوند. در گوشی های موبايل به شكل گسترده ای از اين نوع باتری ها استفاده مي شود و نسبت به قيمتشان بسيار مقرون به صرفه است. شارژرهای اين باتری ها مخصوص است و نهايت دقت را در هنگام شارژ آنها داشته باشيد.

 

Nickel Metal Hybrid Battery

Nickel Metal Hybridباتری هيبريد نيكل-فلز كه به اختصار NiMH خوانده می شوند باتری هايی با قابليت شارژ مجدد هستند. اين باتری های ارزان هستند ولي از لحاظ چگالی انرژی داخلی كمتر از باتري های ليتيم پليمر هستند. در اين باتری ها بر خلاف باتری های ليتيم پليمر نيازی به نگران بودن درباره تخليه بيش از حد ولتاژ نيست.
باتری های نیکل - فلز - هیبریدی ( Nickel Metal Hybrid Battery )
باتری های نیکل – فلز – هیبریدی ( Nickel Metal Hybrid Battery )
مثلا در مسواك های برقی از اين نوع باتری استفاده می شود و در صورتی كه ولتاژ آن از يك حدی كمتر شود دور مسواك كند می شود ولی باز هم می توانيد استفاده كنيد تا تخليه كامل صورت گيرد. در ريش تراش های برقی هم از اين نوع باتری ها استفاده می شود. هر سلول آن دارای 1.2ولت ولتاژ نامی است تركيب چهارتا از اين باتری ها از نوع AA ولتاژ 4.8 ولت را توليد مي كند كه برای اكثر كاربردهای 5ولتی مناسب است.

Coin Cell

باتری های سكه ای برای موارد كوچك و پروژه ای كم مصرف بسيار مناسب است. اين نوع باتری ها را در ساعت های مچی و اكثر تجهيزات كوچك مصرفی به وفور می توان يافت. اين نوع باتری ها از انواع باتری های قابل شارژ نيستند و بعد از اتمام شارژ دور انداخته می شوند. تكنولوژی ساخت باتری های سكه ای متفاوت است بعضی از آنها مشابه آلكالاين است و بعضی ديگر مشابه باتری های ليتيمی هستند. در صورتی كه باتری سكه ای آلكالاين باشد ولتاژ نامی هر سل آنها 1.5 ولت است و در صورتی كه باتری سكه ای ليتيمی باشد ولتاژ نامی هر سلول آن 3ولت است.

مطالب مشابه .:  الکسا بازنشسته میشود
باتری سکه ای ( Coin Cell )
باتری سکه ای ( Coin Cell )

 

باتري های سكه ای در اندازه های مختلف وجود دارند كه هركدام با اندازه و ماده شيميايی بكار برده شده در آن طبقه بندی مي شود. تمامي باتری های سكه ای آلكالاين با حرف “L” شروع می شوند و تمامي باتری های سكه ای ليتيمی با “C” شروع می شوند. مثلا:

CR2032 به معني اين است كه يك باتری سكه ای ليتيم(ولتاژ نامي 3 ولت) داريم كه قطر آن 20 ميليمتر است و ضخامت آن 3.2 ميليمتر است.

LR1154 به معني يك باتری سكه ای آلكالاين(ولتاژ نامي 1.5 ولت) است كه قطر آن 11ميليمتر است و ضخامت آن 5.4 ميليمتر است.

 

Alkaline

همه ما با باتری آلكالاين آشنايی داريم و با آن بزرگ شده ايم. اين باتری ها ارزان، كاركرد آسان و ايمن هستند.

 

باتری آلکالاین ( Alkaline )
باتری آلکالاین ( Alkaline ) – آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

 

AAs و AAAs معمول ترين نوع باتری آلكالاين هستند كه ولتاژ نامی هر سلول آن 1.2 ولت است هرچند كه در اوايل استفاده از آن حدود 1.5 ولت دارد. بخاطر اينكه ولتاژ نامی AAs حدود 1.2ولت است برای كاربردهای مختلف بايد چندتا از آن ها را در يك پك قرار داد. مثلا 3 تا از آنها را در يك پك قرار می دهيم تا ولتاژ 3.3 ولت را تامين كند يا چهار تا از آنها را در يك پك قرار می دهيم تا ولتاژ 5 ولت را تامين كند.

 

باتری های 9V

باتری های 9V هم به وضوح دارای ولتاژ نامی 9 ولت هستند. اين نوع باتری ها كه با نام باتری های كتابی هم خوانده می شوند دارای يك كابل ارتباط هستند و مشكل آنها در تخليه سريع و دوام نداشتن است. ولی برای كارهای سيار می توانيد از آنها استفاده كنيد. آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

مطالب مشابه .:  مخترع تبلیغ پاپ آپ از دنیای اینترنت معذرت خواست
باتری کتابی 9 ولتی
باتری کتابی 9 ولتی – آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

 

Lithium Ion Battery

اينگونه باتری ها مشابه باتری های ليتيم-پليمر هستند. و تفاوت آنها در اندازه لايه های شيميايی. مواد سازنده آنهاست. كه باتری های ليتيم – پليمر سبك تر از باتری های ليتيم-يون هستند. و مقاومت بيشتری در برابر شارژ بيش از حد و نشت مواد شيميايی. نسبت به باتری های ليتيم-يون دارند. از طرفی باتری ليتيم-يون نسبت به ليتيم پليمر ارزان تر است. و چگالی انرژی آن هم بالاتر است.

باتری لیتیوم یون ( Lithium Ion Battery )
باتری لیتیوم یون ( Lithium Ion Battery ) – آشنایی با تکنولوژی و جنس باتری ها

 

Acid Battery

باتری مورد استفاده در خودروها معمولا از اين نوع باتری است. چون هم ارزان است. و نسبت به وزنش ولتاژ و جريان بالايی را تامين مي كند. و شارژ آنها هم بسيار آسان است. اين باتری ها به صورت شبكه ای از سرب ساخته مي شوند. كه به آن اسيدی-سربی هم می گويند. و برای مقاومت بيشتر و خواص بيشتر. فلزات ديگری هم با درصد كمی به آن اضافه می شود. كه در بازار با نام كلسيم و… هم ديده می شوند.

باتری های اسیدی ( Acid Battery )
باتری های اسیدی ( Acid Battery )

اين باتری ها وزن بيشتری دارند. و دوام آنها نسبت به باتری های پايه ليتيم و پايه نيكل كمتر است. در بين انواع باتری ها اين نوع باتری از باتری های پركاربرد است.

 

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری به باتری ها و ذخیره کننده های انرژی نیاز مندیم. تکنولوژی مربوط به باتری ها در تمام این سال ها در خدمت ما بوده. ولی تغییر زیادی در این مسیر شاهد نبودیم. در حال حاضر تکنولوژی ذخیره سازی برق در حال کهنه شدن است. ولی دانشمندان بیکار ننشسته اند. و در حال کار بر روی باتری های جدید هستند. که هم کم خطر تر باشند. و هم قابلیت ذخیره انرژی زیادی داشته باشند .

مطالب مشابه .:  توان واقعی پاور
توماس ادیسون مخترع بزرگ برق
توماس ادیسون مخترع بزرگ برق

توماس ادیسون ، روحت شاد با این اختراع بزرگ …

به نقل از robouav.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.