رایانت فاضلی

آشنایی با انواع باتری ها

فکر نمیکنم که در دنیای امروز کسی باشه که از باتری استفاده نکرده باشه . از گوشی که هر لحظه تو دستمونه تا کامپیوتر و لپ تاپ و ساعت روی دیوار و ریموت کنترل تلویزیون همه از باتری استفاده کنند . ولی آیا با تکنولوژی باتری ها و انواع اونها هم آشنایی دارین ؟ این مطلب رو با ما همراه باشین . آشنایی با انواع باتری ها

امروزه از تكنولوژی های مختلفي برای ساخت انواع باتری استفاده می شود. باتری های متعددی در بازار وجود دارد كه با فرمول های شيميايی خاصی ساخته می شوند در اين آموزش تمركز ما بر روی انواع باتری های مورد استفاده در الكترونيك DIY و سيستم های embedded می باشد.

 

تنوع در دسته بندی باتری ها

 

ظرفیت یا Capacity

Capacityبه معنای ظرفيت می باشد. باتری ها برای ذخيره برق به كار می روند و ميزان برقی كه هر كدام ذخيره می كنند متفاوت است. به ميزان ذخيره برق باتری، ظرفيت می گويند. باتری های با نوع يكسان از لحاظ جريان خروجی آنها با هم مقايسه می شوند. به عنوان مثال باتری های با نوع 1000mAh و يا 2000mAh .

 

ولتاژ نامی یا Nominal Cell Voltage

Nominal Cell Voltage به معنای ولتاژ نامی سلول مي باشد. يعنی هنگامي كه باتری به طور كامل شارژ است ولتاژ خروجی هر سلول با اين نام خوانده می شود. ولتاژ نامی يك باتری به واكنش های شيميايی درون آن بستگی دارد.

مثلا ولتاژ خروجی باتری اسيدی ماشين 12V است و يك باتری سكه ای ليتيم 3V است. مفهوم واژه نامی در اينجا بسيار مهم است مثلا يك باتری LiPo در هنگام شارژ كامل دارای ولتاژ 4.23 ولت می باشد و بعد از کمی استفاده به 3.7 ولت نامی می رسد و هنگامی كه تخليه می شود ولتاژ آن به 2.7 ولت هم می رسد. ولتاژ نامي در انواع باتری ها متفاوت است.

مطالب مشابه .:  اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری - سخت افزار - تامین برق

 

تخلیه شارژ باتری در حین مصرف
تخلیه شارژ باتری در حین مصرف

 

يك سلول باتري LiPo ولتاژ نامی 3.7 ولت را دارد. هنگامي كه به طور كامل شارژ می شود يك سلول دارای ولتاژ 4.2 ولت است ولی به سرعت به مقدار ولتاژ نامی 3.7 ولت می رسد و هنگامی كه تخليه می شود اين ولتاژ حدود 3 ولت می شود. اين بدين معنی است كه اگر از يك باتری تك سلولی برای پروژه خود استفاده می كنيد بايد با استفاده از رگولاتور از عهده اين تغيير ولتاژها بر بيايد و چنانچه يك ولتاژ مثلا 5 ولت می خواهيد بايد دوتا سلول را به صورت سری با هم استفاده كنيد كه يك ولتاژ 7.4 ولت داريد و سپس اين ولتاژ را با رگولاتور به 5 ولت برسانيد.

 

شکل ظاهری یا Shape

Shapeبه معنای شكل می باشد. انواع باتری در شكل ها و اندازه های مختلف عرضه می شود. اصطلاح ‘AA’ و دیگر اصطلاحات که به شکل باتری مرتبط است را در زیر مشاهده می کنید:

آشنایی با انواع باتری ها
آشنایی با انواع باتری ها

 

 

شارژی و معمولی یا Primary VS Secondary

Primary به معنای اوليه مي باشد و در اينجا معادل مصرف شدنی می باشد يعنی باتری هايی كه فقط يك بار قابل استفاده اند و بعد از اتمام غير قابل استفاده اند. البته اين باتری ها را مدت زمان طولانی تری استفاده كرد. اين باتری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نيستند.

Secondary به معنای ثانويه می باشد و منظور باتری هايی است كه قابل شارژ هستند و بعد از تخليه شارژ آنها می توان دوباره آنها را شارژ كرد.

شکل و نوع باتری ماده شیمیایی ولتاژ نامی قابلیت شارژ مجدد
AA, AAA, C, and D Alkaline or Zinc-carbon 1.5V No
9V Alkaline or Zinc-carbon 9V No
Coin cell Lithium 3V No
Silver Flat Pack Lithium Polymer (LiPo) 3.7V Yes
AA, AAA, C, D (Rechargeable) NiMH or NiCd 1.2V Yes
Car battery Six-cell lead-acid 12.6V Yes
مطالب مشابه .:  بستن دسترسی برنامه ها به اینترنت در فایروال ویندوز

چگالی انرژی یا Energy Density

Energy Density به معنای چگالی انرژی مي باشد. با تركيب ظرفيت، شكل و اندازه می توان چگالی انرژی يك باتری را محاسبه كرد. تكنولوژی های متفاوت چگالی های انرژی متفاوتی را رقم زدند مثلا يك پك باتری ليتيم در يك حجم خاص چگالی انرژی بيشتری نسبت به آلكالاين و coin cell دارد.

 

نرخ تخلیه درونی یا Internal Discharge Rate

Internal Discharge Rate به معنای نرخ تخليه درونی باتری می باشد. آيا تا حالا ماشينی كه 6 ماه متوقف بوده و تازه قراره استارت بزنيد رو روشن كرده ايد؟ باتري ها هنگامي كه بدون استفاده بمانند شروع به تخليه می كنند. نرخ اين تخليه در طی زمان يك پارامتر مهم برای هر باتری است.

 

امنیت یا Safety

باتری ها اساسا به دليل اينكه انرژی الكتريكی را ذخيره می كنند قابل انفجار هستند. برای جلوگيری از ضرر و زيان ناشی از آن، باتری را بايد به شكل بسيار ايمن طراحی كرد. اكثر باتری های ليتيم پليمر در درونشان مدارهای خاصی دارند كه جهت جلوگيری از انفجار و آتش سوزی می باشد. ايمنی در انواع باتری ها متفاوت است.

 

 

 

شارژ و دشارژ باتری

شارژ و دشارژ باتری های مختلف
شارژ و دشارژ باتری های مختلف

 

برای باتری های تك سلولی Lipo شارژرهای متعددی وجود دارد كه معمولا با استفاده از USB باتری را شارژ مي كنند. باتری های LiPo در برابر شارژ بيش از حد آسيب پذيرند و حتما از شارژهای مخصوص خودشان استفاده كنيد. باتری های ليتيم پليمر در برابر تخليه شارژ بيش از حد آسيب پذيرند و معمولا در بالايشان يك مدار ايمن برای جلوگيری از تخليه بيش از حد و حفاظت از باتری دارند و چنانچه ولتاژ باتری به ولتاژ آستانه خود يعنی 3 ولت برسد جريان را قطع می كند.

مطالب مشابه .:  آشنایی با کارت گرافیک - بخش پنجم - شرکت اینتل

 

آشنایی با انواع باتری ها

اگر به تکنولوژی باتری ها علاقه دارین در سایت ما کلمه باتری رو جستجو کنین.

به نقل از robouav.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.