رایانت فاضلی

فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک

فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک . در این مطلب می خواهیم به بررسی و تفاوت های دیسک های (درایو) بیسیک و داینامیک بپردازیم و نوع درایور ها را به همراه مزایا و معایب آن ها به بحث بگذاریم.

 

دیسک های بیسیک

درایو های بیسیک نوعی از ذخیره سازی است که اغلب ویندوز از آن استفاده می کندو پایه اولیه ویندوز بر این نوع از درایو می باشد. این نوع درایو ها می توانند شامل پارتیشن های منطقی (Logical) ، چهار پارتیشن های اولیه (Primary) و یک پارتیشن های توسعه یافته (Extended) باشند. این دیسک های از دو نوع پارتیشن های MBR و GPT نیز پشتیبانی می کنند.

 

دیسک های داینامیک

عملکرد این نوع درایو ها بیشتر شبیه به پارتیشن های اولیه در دیسک بیسیک می باشد که علاوه بر آن ویژگی های دیگری نیز دارد و می تواند داده ها را بین درایو ها تقسیم کند یا به اشتراک بگذارد. همچنین مانند درایو های بیسیک می تواند دو نوع MBR و GPT را پشتیبانی کند. درایو دینامیکی به کاربر اجازه می دهد تا 2000 حجم جداگانه بسازد و همچنین بدون اینکه نیاز به ری استارت کردن کامپیوتر باشد می توانید تغییراتی را در درایو ها ایجاد کنید.

دیسک های دینامیک انعطاف پذیری بیشتری برای مدیریت حجم ارائه می دهند، زیرا آنها از یک پایگاه داده برای ردیابی اطلاعات در مورد حجم های پویا روی دیسک و سایر دیسک های پویا در رایانه استفاده می کنند. اما یکی از مشکل ها این است که شما بیش از یک ویندوز نمی توانید نصب کنید و برای اینکه بتوانید در هر درایو یک ویندوز داشته باشید باید از نوع دیسک بیسیک استفاده کنید.

 

به صورت خلاصه

مزایا :

 • گسترش و کاهش حجم درایو ها به راحتی و بدون نیاز به نرم افزار خاص
 • عدم محدودیت در ساخت پارتیشن و حجم آن ها
 • قابلیت تغییر در حجم ها بدون نیاز به ری استارت کردن

 

معایب:

 • -تبدیل دیسک داینامیک به دیسک بیسیک آسان نیست.
 • -امکان اجرای ویندوز و یا لینوکس در دیسک داینامیک وجود ندارد.
 • – از برنامه های مدیریت پارتیشن پشتیبانی نمی کند.
مطالب مشابه .:  بدافزار Xpiro بدافزاری مستقل از معماری خاص

فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک
فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک

چرا باید از دیسک داینامیک استفاده کرد؟

به نظر شخصی من سه دلیل می تونه برای شما وجود داشته باشه که تصمیم بگیرید یک دیسک بیسیک را به یک دیسک داینامیک تبدیل کنید.

برای مثال شما یک ترابایت فیلم دارید و فضا کم شده است . با تبدیل دیسک از بیسیک به داینامیک می توانید به راحتی یک ترابایت دیگر به ان اضافه کنید.

شما به بیش از 128 دیسک از نوع GPT نیاز داشته باشید. (که بسیار بعید به نظر می رسد).

استفاده از نرم افزار های RAID که در سرور ها و برای انجام همزمان و سریعتر کار صورت می گیرد. RAID مخفف (Redundant Array of [Independent or Inexpensive] Disks) به معنی آرایه افزونه ای برای دیسک های “مستقل” یا “ارزان”(بستگی به شخصی که با شما صحبت می کند) است به طوری بیشتر مردم از کلمه array به عنوان تکمیل کننده مفهوم RAID به نام “RAID array” استفاده می کنند. این تکنولوژی برای بهبود عملکرد، ظرفیت و دسترسی، تعدادی دیسک مستقل را در یک یا چند آرایه شبیه سازی می کند که ظرفیت آرایه به نوع RAID و تعداد و ظرفیت دیسک وابسته است. بنابراین اگر شما یک سیستم معمولی و خانگی دارید خیلی به کار شما نمی آید.

 

ویژگی هایی که در درایور بیسیک وجود دارد اما در دینامیک نیست

 • ساخت و حذف پارتیشن های پایه و توسعه یافته
 • ساخت و حذف درایو های منطقی در یک پارتیشن توسعه یافته
 • فرمت کردن یک پارتیشن

 

تفاوت های اصلی دیسک بیسیک و داینامیک:

 • دیسک بیسیک از یک جدول پارتیشنی برای مدیرت پارتیشن ها استفاده می کنند . اما دیسک های داینامیک از یک دیتابیس LDM پنهان استفاده می کنند.
 • دیسک های بیسیک یک بار که ساخته شدند نمی توان اندازه ان ها را تغییر داد مگر انکه از نرم افزار ها استفاده کرد .
 • ماکزیمم حجم در یک پارتیشن از دیسک بیسیک 2 ترابایت می باشد اما در دیسک داینامیک شما بیش از 2 ترابایت می توانید اختصاص دهید.
 • در دیسک بیسیک شما می توانید 4 پارتیشن اولیه ، یک پارتیشن توسعه یافته داشته باشید اما این محدودیت در دیسک داینامیکی وجود ندارد.
 • در دیسک های بیسیک شما می توانید دو نوع اولیه و منطقی برای ساخت حجم داشته باشید اما در دیسک داینامیکی انواع حجم ها از جمله ساده ، توسعه یافته ، spanned mirrored و RAID-5 داشته باشید.
 • دیسک های بیسیک به راحتی تبدیل به دیسک داینامیک می شوند و حتی نیاز به ری استارت کردن نیست. اما انجام برعکس این کار دشوار می باشد.
 • بر روی هر پارتیشن از دیسک بیسیک می توان هر نوع سیستم عاملی نصب کرد. اما در این امکان فعلا برای دیسک داینامیک وجود ندارد.
مطالب مشابه .:  تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر

 

انتخاب Disc Type Basic یا Dynamic در هنگام پارتیشن بندی
انتخاب Disc Type Basic یا Dynamic در هنگام پارتیشن بندی

انتخاب Disc Type Basic یا Dynamic در هنگام پارتیشن بندی

شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد. که در هنگام پارتیشن بندی بهتر است. پارتیشن ساخته شده دارای چه حالتی باشد. همانطور که میدانید و در پایین صفحه Disk Management درج شده. شما می توانید انواع پارتیشن لاجیکال و پرایمری را به صورت دستی ایجاد کنید. اما پارتیشن داینامیک چیست؟ و چه کاربردی دارد ؟

دیسک های Dynamic ما را قادر می‌سازند تا Volume را بجای اختصاص به یک پارتیشن به چند دیسک نسبت دهیم.

یکی از قسمتهای Disk Management که کمی گیج کننده است. تعویض حالت پیش فرض Basic به Dynamic است. ممکن است ما فقط گزینه های تبدیل MBR و GPT را به هم را در این منو داشته باشیم.

در Basic Disk، وقتی ما یک هارد دیسک با فرمت MBR یا GPT میسازیم. در واقع پارتیشنهای منظمی که از ویژگیهای MBR یا GPT استفاده میکنند را میسازیم. در MBR ما میتوانیم. از بین Primary یا Extended/Logical partitions انتخاب کنیم. و در GPT ما پارتیشنهایی که با استفاده از Guid منظم شده اند، داریم.

 

(Guid (Globally unique identifier-GUID

یک شماره مرجع منحصر به فرد است که در برنامه های کامپیوتری به عنوان شناسه مورد استفاده واقع می شود. این رشته معمولا به صورت یک عدد 128 بیتی در کامپیوتر ذخیره میشود و به صورت یک رشته هگزا دسیمال 32 بیتی که با خط تیره جدا شده اند، نمایش داده میشود.(مانند: {21EC2020-3AEA-4069-A2DD-08002B30309D}

برای استفاده از دیگر قابلیتهای بیشتر باید از Dynamic Disk استفاده کنیم. خصوصیت بارز Dynamic Disk این است که میتوانیم روی پارتیشنها مدیریت داشته باشیم و در واقع از خصوصیات جزئی پارتیشنها خیلی کمتر استفاده میکنیم. بیشتر مواقع پارتیشنها در این روش، Volume نامیده شوند.(در واقع هم در روش Basic و هم Dynamic، ویندوز پارتیشنها را Volume مینامد.) اگر بخواهیم یک تعریف کلی ارائه دهیم، باید Partition را قسمتهای جداگانه یک هارددیسک بنامیم ولی Volume، قسمتهای هر ابزار ذخیره سازی اطلاعات(CD Drive، FloppyDrive، HardDisk و …) نامیده میشود.

مطالب مشابه .:  تفاوت MBR و GPT و کدام یک بهتر است؟

 

 

در Dynamic Disk چه اتفاقی افتاده؟

ویندوز یک ساختار جدید برای ساخت پارتیشنها تدارک دیده. که در آن چیزی مانند یک لایه (Volume)، کل هر پارتیشن را در برمیگیرد. و ما میتوانیم این لایه را مانند پارتیشن مدیریت کنیم. فکر کنم فهمیدید که چرا در Dynamic Disk، چرا به جای پارتیشن. مفهومی به نام Volume داریم. در واقع طبق تعریف Volume، ما فقط یک ابزار ذخیره سازی داریم، نه یک هارد دیسک با پارتیشنهای مختلف.

از آنجا که در روش Dynamic از هر دو ساختار GPT و MBR استفاده میکنیم، باید Partition Type خود را آگاهانه انتخاب کنیم. مثلا اگر یک پارتیشن با ظرفیت بالا میخواهیم، GPT را انتخاب کنید.

ویندوز برای دخیره volume type، drive letter و بقیه اطلاعات مرتبط. از پایگاه داده ای به نام LDM(Logical DiskManager) استفاده میکند. و یک نسخه Backup از آن تهیه میکند. در MBR، این اطلاعات در فایلی به حجم حدود یک مگابایت. داخل هر درایو ذخیره میشود اما در GPT، یک پارتیشن مخفی یک مگابایتی به نام LDM metadata partition در انتهای دیسک. مسثولیت ذخیره سازی اطلاعات رابر عهده دارد.

 

فرق پارتیشن بندی هارد بیسیک و دینامیک

منبع :

آسارایان  .::.  جی دی .::.  رایانت

اگر میخواین که با شرکت های تولید کننده هارد دیسک بیشتر آشنا بشین این مقالات ما رو هم بخونین :

شرکت AData

آشنایی با شرکت سامسونگ Samsung

Maxtor

Seagate

WD ( Western Digital )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.