رایانت فاضلی

شگفت‌انگیزترین طلوع خورشید با گرفتگی حلقوی

چندی پیش در استرالیا خورشیدگرفتگی حلقوی اتفاق افتاد و تصاویر متعددی از آن توسط دوست داران آسمان ثبت و ارسال شد، اما این تصویر از تونی اوبرایان که خورشیدگرفتگی را به هنگام طلوع ثبت کرده، جلوه دیگری دارد. شگفت‌انگیزترین طلوع خورشید با گرفتگی حلقوی

شگفت‌انگیزترین طلوع خورشید با گرفتگی حلقوی
شگفت‌انگیزترین طلوع خورشید با گرفتگی حلقوی

خورشیدگرفتگی حلقوی وقتی اتفاق می افتد که ماه در مدار بیضوی خود به دور زمین به دورترین نقاط مداری می رسد و به همین دلیل، اندازه ظاهری اش از خورشید کوچک تر می شود. به همین دلیل ماه نمی تواند تمام قرص خورشید را بپوشاند و نتیجه اش، منظره ای می شود مانند آن چه در این تصویر می بینید.

در خورشیدگرفتگی حلقوی روز جمعه در استرالیا، ماه بیش از 95درصد از قطر خورشید را پوشاند. هرچند خورشیدگرفتگی حقلوی به زیبایی خورشیدگرفتگی کامل نیست و آسمان تاریک نمی شود، اما حلقه نورانی خورشید جذابیت های خاص خودش را دارد. در این وضعیت ظاهر خرشید به صورت یه حلقه آتشین و جذاب در می آید که هر چشمی را خیره میکند.

شبیه به بازی سیرک و حیوانات که آنها را مجبور میکنند که از حلقه آتش بپرند . انسان هوس میکند که خود را به درون این حلقه پرتاب کند . واقعا زیباست . هنر و قدرت خداوند جهان آفرین .

توضیحات یکم علمی …

در کسوف حلقه‌ای فاصله خورشید تا زمین و نیز فاصله تا ماه ثابت نیست، این فاصله‌ها اندکی تغییر می‌کنند.در این حالت ماه در دورترین فاضله ی خود نسبت به زمین قرار دارد و به خورشید نیز نزدیکتر است.اگر در این مواقع گرفتگی رخ دهد، ماه نمی‌تواند قرص خورشید را به‌طور کامل بپوشاند. در نتیجه حلقه درخشانی از نور خورشید دور تا دور ماه را فرا می‌گیرد. این حالت را گرفت حلقه‌ای می‌نامند. در گرفت حلقه‌ای، آسمان همچنان روشن است و تاج خورشیدی نیز دیده نمی‌شود. به این دلیل، ارزش علمی گرفت حلقه‌ای کم است.هنگامی که این گرفتگی به لحظات پایانی خود نزدیک میشود خورشید همچو یک انگشتر الماس دیده میشود.

مطالب مشابه .:  نقشه استان گلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.