رایانت فاضلی

نت‌بوک بخرم یا تبلت؟

از زمانی که تبلت‌ها وارد بازار شدند این سوال برای بسیاری پیش آمد که به راستی تبلت‌ها برای خارج کردن نت‌بوک‌ها از گود به بازار عرضه شده‌اند یا دلیلی دیگر در ارائه این تجهیزات بوده است ؟ اما در حقیقت این طور نیست و کارشناسان و فعالان بازار بر این باورند که اصلا این دو کالا قابلیت‌های کاربردی خاص خود را دارند و مقایسه این دو کالا منطقی نیست. نت‌بوک بخرم یا تبلت ؟

نت‌بوک بخرم یا تبلت
نت‌بوک بخرم یا تبلت

مقایسه تبلت و نت‌بوک به هیچ وجه منطقی نیست. تبلت برای جست‌وجو در اینترنت، انجام بازی‌های دیجیتالی، استفاده سریع و آسان فایل‌های صوتی و تصویری و… مناسب است؛ چرا که تبلت کالایی است که به راحتی و سرعت بالا وارد اینترنت می‌شود. در حالی‌که نت‌بوک زمان بیشتری را صرف روشن و بوت شدن و اتصال به اینترنت می‌طلبد. در مقابل نت‌بوک‌ها از سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی کرده و تمام امکانات ویندوز را دارند؛ اما تبلت‌ها معمولا تحت سیستم‌عامل آندروید یا مک هستند.

اگر هم نمونه‌های ویندوزی تبلت مورد استفاده قرار گیرد که قابلیت نصب اکثر برنامه‌های ویندوز را داشته باشند استفاده‌ای به راحتی نت‌بوک نخواهند داشت. همچنین تبلت‌ها قابلیت نصب نرم‌افزارهای کاربردی فراوانی را دارند. به طور کلی تبلت‌ها برای مصرف‌کنندگان محتوا و به صورت اندک، تولیدکنندگان محتوا ساخته شده است.

یک کاربر تبلت می‌تواند با تبلت خود کتاب بخواند، در اینترنت به گشت و گذار بپردازد، فیلم تماشا کند، فایل‌های آفیس را باز و گیم بازی کند. از سوی دیگر، نت‌بوک برای تولیدکنندگان محتوا و حتی استفاده‌کنندگان محتوا ساخته شده است. می‌توان گفت تبلت‌ها اکثرا برای مدیران، سخنرانان، بازاریاب‌های محصولات، گیمرها و… مناسب است، در حالی‌که یک نت‌بوک به مراتب برای یک برنامه‌نویس مناسب‌تر از یک تبلت است.

مطالب مشابه .:  چگونه کامپیوتر خود را به حمام ببریم

به نقل از مقداد کامپیوتر با کمی ویرایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.