خدمات کامپیوتری
رایانت
چاپ سه بعدی
3D print
خدمات سایت
طراحی سایت و فروش هاست و ثبت دامنه
قبل
بعدی

10 فناوری تخیلی که واقعی شدند

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

.تخیل از یک سو و بلند پروازی از سوی دیگر، همیشه انسان را به ساخت وسایلی هدایت کرده که اگرچه در ابتدا شاید عملیاتی به نظر نمی رسیدند اما به تدریج خلاقیت بشر آنها را به طور واقعی وارد زندگی کرده است. فناوری تخیلی که واقعی شدند

10 فناوری تخیلی که واقعی شدند
10 فناوری تخیلی که واقعی شدند

پیش‌گویی‌‌های علمی در دنیای سینما

انسان که همیشه در تلاش برای بهبود زندگی و جستجوی رفاه بوده، با خیال پردازی بخشی از این نیاز را پاسخ گفته است، خیال پردازی هایی که شاید تحققان غیرممکن و محال به نظر می رسیده اما به تدریج عینیت یافته و وارد زندگی روزمره شده اند.
هنر سینما به انسان کمک کرد این خیال پردازی ها را با دیگران سهیم شود و با ساخت فیلم های علمی تخیلی به دانشمندان ایده عرضه فناوری هایی را بدهد که زندگی انسان را متحول کنند؛ از جمله این خیال پردازی ها می توان به تلفن همراه، اسکن بدن، روباتهای کارگر و شاید جالب تر از بقیه سفر و زندگی در فضا اشاره کرد.
در این گزارش به 10 فناوری اشاره می شود که پیش از این در فیلم های علمی تخیلی دیده می شدند اما امروزه در زندگی روزمره تحقق یافته اند.

 

* صفحه نمایش های لمسی

صفحه نمایش های لمسی که در فیلم تخیلی پیشتازان فضا (Star Trek) بسیار بعید و آینده نگرانه تلقی می شد، امروزه به یک ابزار روزمره بر روی تلفن های همراه و رایانه های ما تبدیل شده است.
این فناوری امروزه به طور وسیعی در تلفن های هوشمند، لپ تاپ و دیگر وسایل الکترونیکی کاربرد دارد.

 

* روبات های خدمتکار

در فیلم انیمیشنی The Jetsons یک روبات خدمتکار کارهای خانه از جمله تمیز کردن. را انجام می دهد و به کارهای صاحبخانه می پردازد.
در سال 2002 محققان آمریکایی روباتی به نام Roomba ساخته و با قیمتی معادل 199.95 دلار وارد بازار کردند. این روبات می توانست به صورت هوشمند و اتوماتیک کف اتاق را جارو بکشد. بعدها در سایر نسخه ها این روبات توسعه داده شد و قابلیت شستشو نیز به آن اضافه شد.

مطالب مشابه :   تمام دلایلی که باعث می شوند ویندوز هنگ کند – قسمت 2

 

فناوری تخیلی که واقعی شدند

* اسکنر بدن

در فیلمی با عنوان “یادآوری کامل” محصول 1990 دستگاهی نمایش داده می شود که می تواند بدن انسان را اسکن کند.
اکنوناین فناوری البته بسیار پیشرفته تر واقعیت یافته و در زمینه های مختلف پزشکی و امنیتی از آن استفاده می شود.

 

* ساعت موبایلی

انتشار یک کتاب کمیک در سال 1946 زمینه ساز ساخت یک فیلم علمی تخیلی در سال 1990 شد که در آن شخصیت داستان به نام “دیک تریسی” ساعتی به دست داشت که به کمک آن می توانست با دیگران ارتباط برقرار کند.
در سال 2009، شرکت ال جی ساعتی رونمایی کرد که نه تنها ساعت بود بلکه با داشتن صفحه نمایش لمسی، دوربین عکاسی و اسپیکر امکان برقراری تماس تلفنی را نیز فراهم می کرد.

 

* شبیه سازی موجودات زنده

نویسندگان داستان های علمی و تخیلی همیشه شبیه سازی موجودات زنده را پیش بینی کرده اند؛ موضوعی که طی سالهای اخیر به ثمر نشسته است.
تا به امروز دانشمندان بیش از 20 نوع حیوان را از گوسفند گرفته تا موش شبیه سازی کرده اند. اما بر خلاف فیلم های تخیلی، شبیه سازی انسان بنا به دلایل اخلاقی آن محقق نشده است.

 

* تماس های هولوگرافیک

به تصاویر سه بعدی تحت شرایط خاصی هولوگرام گفته می شود. ارتباطات هولوگرافیک در خیلی از فیلم ها از جمله جنگ ستارگان 1977 شده است.
سال 2008 شرکت استرالیایی Telstra برای اولین بار و به صورت عمومی، ارتباط میان مهندس ارشد خود در همایشی را به صورت هولوگرافیک برقرار کرد. این همایش 460 مایل با مهندس ارشد فاصله داشت.
همچنین در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا در سال 2009 شبکه CNN از یک سیستم پیچیده دوربین برای نمایش مهمان های خود به صورت هولوگرافیک استفاده کرد. در این سیستم از 35 دوربین پیشرفته به طور همزمان استفاده می شد.

مطالب مشابه :   حذف چند صد مگابایت فضای اشغال شده در ویندوز XP

 

* خودروهای خودران و بدون راننده

شاید یکی از مهمترین ویژگی های فیلم های علمی و تخیلی هیجان انگیز، وجود خودروهایی باشد که بدون نیاز به راننده حرکت می کنند.
اکنون شرکت های خودرو ساز برتر و شرکت های فناوری خود را معطوف ساخت خودروهای خودران کرده اند تا با کاهش خطای انسانی امنیت جاده ها، سرنشینان خودرو و عابرین پیاده را افزایش دهند.

 

* شنل نامرئی کننده

شنل نامرئی کننده برای تماشاچیان فیلم های “هری پاتر” از جذابیت خاصی برخوردار است و در پردازش شخصیت این داستان ها به خوبی مفید واقع می شود.
اکنون این شنل ها در آستانه تحقق یافتن هستند و دانشمندان به پیشرفت هایی در دست یابی به این پوشش های نامرئی کننده دست یافته اند.

 

* کلیدهای با قفل اثر انگشتی

ایده استفاده از اثر انگشت برای قفل کردن و یا باز کردن قفل در فیلم (Predator ( 1987 مطرح شد. موجودات فرازمینی و بیگانه در این فیلم برای فعال کردن ابزاری که به مچ دست خود بسته بودند باید اثر انگشت خود را روی صفحه دستگاه می گذاشتند.
اکنون قفل بسیاری فناوری ها با استفاده از اثر انگشت باز می شود که از جمله آنها می تواند به گجت های لمسی شرکت اپل اشاره کرد.

 

* رشد عضو یدکی برای بدن

انسان همیشه تولید عضو یدکی برای بدن را در تخیل خود پرورانده تا بتواند عضوهای خراب شده بدن را جایگزین کند.
این بلندپروازی اکنون به لطف تلاش دانشمندان طی سالهای اخیر به واقعیت رسیده و ساخت عضو یدکی برای برخی ازاعضای بدن از جمله نای، لاله گوش و بینی تحقق یافته است.

مطالب مشابه :   آشنایی با کارت گرافیک - بخش دوم - شرکت انویدیا

 

* کنترل رایانه ها از راه دور

یکی از جدیدترین تخیلات انسان در فیلم های علمی و تخیلی مربوط به سال 2002 و فیلم “گزارش یک اقلیت” با بازی تام کروز است. در آن سالها کمتر کسی تصور می کرد چنین فناوری به سرعت تحقق بیابد و بتوان رایانه ها را از راه دور کنترل کرد.
این خیال پردازی انسان توسط شرکت مایکروسافت و با عرضه کینکت محقق شد.

 

* رایانه های هوشمند

در فیلم “2001، یک ادیسه فضایی” رایانه بسیار هوشمندی به نام Hal 9000 به تصویر کشیده می شود. که هوش بشری را به چالش می کشد.
دانشمندان علوم رایانه تلاش های خود بر روی ساخت. رایانه های هوشمند معطوف کرده و سال 1997 شركت IBM موفق شد رایانه هوشمندی به نام deep Blue طراحی کند. که گری کاسپاروف قهرمان شطرنج دنیا را شکست دهد.

 

گردآوری: ایران پارسی