محافظت از فلش مموری

محافظت از فلش مموری

حافظه های فلش یا فلش مموری ها گروهی از حافظه های همراه هستند که امروزه در دست همه وجود دارند . هر کسی از کودک ۵ ساله تا پیر مرد ۹۰ ساله یک فلش دیسک یا فلش مموری شخصی دارد . یکی برای انتقال فیلم  یکی برای پخش در تلویزیون یکی برای پخش موزیک و آهنگ در ماشین یکی برای بردن فایلها به فروشگاه و چاپ مقاله ها و … همه از این حافظه ها استفاده میکنند و تقریبا برای همه حد اقل یک بار مشکل کار نکردن فلش پیش آمده است . در این مقاله سعی میکنیم راه های حفاظت از این قطعات پر مصرف و مهم را به شما آموزش دهیم . پس با مقاله محافظت از فلش مموری با ما باشید.

محافظت از فلش مموری
محافظت از فلش مموری

 

۱ – در حال خواندن فلش را جدا نکنید

اولین و شاید مهمترین مورد برای حفاظت از فلش این مورد است . هر گز و هرگز و هرگز در هنگامی که فلش در حال ارسال یا دریافت اطلاعات است و یا زمانی که فایلی در حال اجرا از روی فلش است ، فلش مموری را از سیستم جدا نکنید. این یعنی :

 

  • وقتی در حال پخش فیلم از روی فلش بر روی تلویزیون هستید ناگهان فلش را جدا نکنید . ابتدا از قسمت پخش فلش بر روی تلویزیون بروید و بعد فلش را جدا کنید.
  • وقتی ضبط ماشین یا منزل  در حال پخش از روی فلش است حافظه را جدا نکنید . بلکه از روی حالت پخش فلش خارج شوید یا ضبط را خاموش کنید و بعد فلش را جدا کنید .
  • وقتی از کامپیوتر فایلی را بر روی فلش میریزید فلش را جدا نکنید. صبر کنید تا انتقال تمام شود و بعد فلش را جدا کنید. و یا اگر عجله دارید انتقال فایل را لغو کنید و یا سیستم را خاموش کنید.
  • وقتی فایلی را از روی فلش باز کرده اید فلش را تا قبل از بستن فایل ها جدا نکنید .
دیدن مطلب  فروشگاه آنلاین رایگان

 

این کار باعث قفل شدن یا بدتر از آن سوختن فلش شما میشود . البته ممکن است بار ها این کار ها را کرده باشید ولی فلش شما سالم باشد . به هر حال احتیاط کنید .

راحت ترین راه اطمینان از استفاده شدن از فلش در فلش های قدیمی چشمک زدن چراغ داخل فلش بود که در اغلب فلش های جدید آن چراغ حذف شده است .

اجزای داخلی فلش مموری
اجزای داخلی فلش مموری

 

۲ – در هنگام استارت وصل نباشد

اگر از فلش در داخل ماشین استفاده میکنید چه به صورت اتصال مستقیم به ضبط خود رو و چه به صورت اتصال به چوپوقی فندکی ماشین هر گز در هنگام استارت زدن فلش خود را در دستگاه وصل نگذارید . در لحظه استارت مدار ماشین برق ولتاژ و آمپر بالایی وارد مدار میکند که به راحتی اجزای روی فلش مموری شما را می سوزاند .

 

۳ – بدون اجکت نکنین (Eject)

برای جدا کردن فلش از کامپیوتر حتما روی آیکون فلش کلیک کرده و با انخاب نام درایو فلش آن را از مدار خارج کرده و بعد از دستگاه جدا کنید . اگر با انجام این عمل ویندوز پیام خطایی داد ممکن است که سیستم ویروسی باشد و یا آنتی ویروس در حال اسکن فلش مموری باشد .کمی صبر کنید و دوباره امتحان کنید . نمیدانید چگونه فلش را اجکت کنید ؟

Eject کردن فلش
Eject کردن فلش

اگر باز هم جواب منفی بود وارد مای کامپیوتر شده روی درایو فلش کلیک راست کرده و گزینه Eject را انتخاب کنید . معمولا با این کار فلش خارج میشود .

خروج امن فلش
خروج امن فلش

 

اگر باز هم سیستم اجازه جدا سازی فلش را نداد سیستم را ریست یا خاموش کنید و بعد از بسته شدن ویندوز اقدام به جدا کردن فلش نمایید .

دیدن مطلب  شبکه کردن دو رایانه با usb

اگر نمیخواهید سیستم را فعلا ریست کنید حد اقل سیستم را لاگ آف کنید تا برنامه ها غیر فعال شوند . اینجوری محافظت از فلش مموری را انجام داده اید.

 

۴ – کج نزنین و نکنین

هرگز فلش مموری را بزور و با کج و کوله کردن وارد پورت USB نکنید . این کار علاوه بر آسیب زدن به فلش شما پورت USB را هم خراب میکند . حتی بدتر از آن اگر خیلی کج فلش را جا بزنید ( که البته بعید است ) ممکن است مادربرد خود را بسوزانید .

 

شکستن سر فلش
شکستن سر فلش

۵ – مراقب سرش باشین

در فلش های قدیمی و بزرگی که سر فلش به صورت قطعه فلزی جدا گانه بود باید خیلی مراقب سر فلش خود باشید چرا که فشار بیش از حد بر روی این سر اتصال آن را با برد فلش قطع کرده و شما را به دردسر خواهد انداخت.

 

 

۶ – مراقب ویروس ها باشید

سعی کنید بر روی سیستم خود همیشه یک آنتی ویروس اورجینال و به روز داشته باشید . ( اگر ندارید میتوانید از فروشگاه ما تهیه کنید )

تا حد امکان یک فلش قدیمی و کم حجم برای انتقال فایلهای خود با سیستم دانشگاه و اداره کنار بگذارید و از آن استفاده دیگری نکنید . این سیستم ها بیشترین منابع آلودگی سیستم هستند .

فرمت کردن فلش راحت ترین راه حذف فایل های ویروس است ولی فایل های شما را هم از بین میبرد . حتما از فایل های فلش قبل از فرمت بر روی سیستمتان کپی پشتیبان تهیه کنید .

محافظت از فلش مموری
محافظت از فلش مموری

 

 

در پایان در صورت وجود مشکل با فلش درایو مانند قفل شدن – مخفی شدن فایل ها – کند شدن سرعت حتما مشکل خود را با خدمات کامپیوتری مورد اعتمادتان و یا شرکت گارانتی کننده فلش مطرح کنید .

دیدن مطلب  پیش شماره کارت‎های شتابی بانک‎های کشور

 

محافظت از فلش مموری

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها