خدمات کامپیوتری
رایانت
چاپ سه بعدی
3D print
خدمات سایت
طراحی سایت و فروش هاست و ثبت دامنه
قبل
بعدی

عدم آشنایی بسیاری از کاربران با بدافزارهای مشهور و راه های مقابله با آنها

اشتراک گذاری این مطلب

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در tumblr
Tumblr

 

براساس تحقیقاتی که صورت گرفته است, حدود دو سوم کاربران دنیای مجازی حتی نام بسیاری از بدافزارهای معروف را نمیدانند. آشنایی با بدافزارهای مشهور و راه های مقابله

واژه بدافزار به طیف گسترده ای از برنامه های مخرب اشاره دارد. که هر کدام تحت شرایط خاصی تولید و تکثیر می شوند. این در حالیست که اکثر کاربران می گویند. هرگز نام بدافزارهایی مانند دوکو ، زئوس و استاکس نت را نشنیده اند. حال آنکه رسانه ها بارها و بارها در مورد این تهدیدهای خطرناک. اخبار و گزارش های مفصلی را منتشر کرده اند.


طبق گزارش موسسه O+K Research آن یک سوم باقی مانده هم بیشتر به صورت یک نام از بدافزارها شنیده اند. و هرگز دنبال راه مقابله ای با آن نبوده اند. همچنین این موسسه با بررسی رایانه ها و اطلاعات 8000 کاربر اینترنت به این نتیجه رسیده است. که نیمی از افرادی که در این تحقیق شرکت داشته اند. بر این باور بوده اند که اطلاعاتی که بر روی رایانه هایشان ذخیره کرده اند. در امان است و 8.5 درصد هم گفته اند. نیازی به تمهیدات بیشتر امنیتی برای حفاظت از اطلاعتشان احساس نمی کنند.

با توجه به اینکه بسیاری از بدافزارها در قالب فایل های در خواستی ما روی رایانه ما نصب میشود. توصیه میشود که کاربران فضای مجازی مقالاتی که در این زمینه منتشر میشود. را بیشتر مطالعه نمایند. همان طور که قبلا مطلبی تحت عنوان اطلاعاتی مفید. درباره انواع بد افزارها و راههای مقابله با آنها را در همین سایت مطالعه کردید . در این تحقیق نیز تصمیم داریم. چند روش آسان و ابتدایی را جهت شناسایی بد افزارهای موجود بر روی رایانه شما را به شما آموزش دهیم:

مطالب مشابه :   بسته امنیتی نود 32 با قابلیت آپدیت سرور ایران

 

آشنایی با بدافزارهای مشهور و راه های مقابله
آشنایی با بدافزارهای مشهور و راه های مقابله

 

1 – فقط صفحات مطمئن را باز کنید

این توصیه آنقدر ابتدایی است که گاهی به دلیل همین ویژگی نادیده گرفته می شود. اگر به لینک یا فایلی برای دانلود اطمینان ندارید پس باید از بازکردن یا بارگذاری آن جلوگیری کنید. اغلب بدافزارها در سایت هایی که محتوای غیرقانونی دارند بیشتر دیده می شوند. به عنوان مثال وقتی که به دنبال شماره سریال یک نرم افزار برای شکستن قفل آن هستید احتمال آلودگی در این سایت ها به شدت افزایش پیدا می کند. ضمن اینکه این آلودگی فقط مخصوص سایت های خاص نیست پس اگر از سلامت یک پیوند اطمینان ندارید از آن صرف نظر کنید.برخی برنامه ها نیز می توانند در یافتن این سایت ها موثر باشند.

 

2 – پیوست ناشناس دانلود نکنید

از زمانی که اجرای خودکار محتوای ایمیل ها روی اکثر سرویس دهنده ها غیرفعال شده، خرابکاران از ارسال فایل های ضمیمه بیشتر استفاده می کنند. به عنوان مثال ایمیلی را دریافت می کنید که ناشناس است اما شما را ترغیب می کند که برای اطلاعات بیشتر به پیوست و فایل ضمیمه ایمیل مراجعه کنید. این ضمیمه ها می توانند آلوده به بدافزارها باشند پس اگر فرستنده را نمی شناسید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر تلاش نکنید.

 

3 – درایوهای بیرونی را کنترل کنید

زمانی که یک بدافزار رایانه را آلوده می کند قبل از هر اقدامی به دنبال روشی برای تکثیر و انتشار خود است. به همین دلیل تمام خروجی ها که توانایی ذخیره اطلاعات را دارند می توانند به بدافزارها آلوده شوند. فرقی نمی کند که این خروجی درون شبکه است یا یک فلش دیسک که به سیستم متصل شده و حتی ممکن است این فایل ها روی دیسک هم ذخیره شوند.

مطالب مشابه :   متداول‌ترین پورت‌های آسيب‌پذير

پس وقتی یک فلش دیسک را به کامپیوتر وصل می کنید قبل از بازکردن محتویات آن، از طریق آنتی ویروس آن را اسکن کنید. بهتر است برای دیسک ها نیز این روش را مورد استفاده قرار دهید. اغلب آنتی ویروس ها گزینه ای را به منوی امکانات سیستم اضافه می کنند که با انتخاب آن می توانید یک فایل، پوشه یا درایو را بررسی کنید. اگر روی سیستم خود آنتی ویروس دارید، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک راست روی فایل یا پوشه مورد نظر و انتخاب گزینه اسکن است.

 

4 – برنامه های مطمئن را نصب کنید

گاهی اوقات سازندگان برنامه های مخرب از پوشش یک نرم افزار کاربردی برای توسعه بدافزارها استفاده می کنند. در نتیجه وقتی یک نرم افزار را نصب می کنید ممکن است بدون اطلاع شما به همراه آن تعدادی از جاسوس ها و برنامه های مخرب هم نصب شوند. برای پیشگیری از این مشکل فقط به نرم افزارهای شناخته شده اجازه نصب دهید و برنامه هایی که تولیدکننده آن را نمی شناسید، نصب نکنید.

یکی از روش هایی که اخیرا میان بدافزارها رایج شده است پیشنهاد نصب نوار ابزار روی مرورگر اینترنتی است تا از طریق آن بتوانید به برخی از امکانات سایت دسترسی داشته باشید و از آخرین تغییرات آن مطلع شوید که برای نصب این نوار ابزار ها نیز باید دقت کافی را داشته باشید.یکی از روش هایی که اخیرا میان بدافزارها رایج شده است پیشنهاد نصب نوار ابزار روی مرورگر اینترنتی است تا از طریق آن بتوانید به برخی از امکانات سایت دسترسی داشته باشید و از آخرین تغییرات آن مطلع شوید که برای نصب این نوار ابزار ها نیز باید دقت کافی را داشته باشید.

مطالب مشابه :   امنیت مرورگرهای اینترنتی - بخش دوم - استفاده از افزونه های امنیتی در فایرفاکس

 

 

آشنایی با بدافزارهای مشهور و راه های مقابله

منبع:

پلیس فتا

 

مطالب مشابه ما :

محافظت کامپیوتر از بدافزارها