Site icon رایانت فاضلی

به توان رساندن در اکسل

آموزش رایگان تصویری اکسل

آموزش رایگان تصویری اکسل

در بخش قبلی آموزش ساخت فایل و ذخیره اون در اکسل رو براتون گفتیم. حالا میخوایم براتون یکی از اعمال اصلی ریاضی رو در اکسل بهتون یاد بدیم . نگران نباشین . آموزش های مقدماتی اکسلمون ادامه داره . این برای اونایی هست که یه اطلاعاتی دارن و سوال براشون پیش میاد . در قسمت قبلی خلاصه ای از فرمول نویسی در اکسل رو توضیح دادیم . حالا میخوایم یک فرمول ریاضی رو براتون توضیح بدیم . به توان رساندن در اکسل رو با ما همراه باشید. ….

برنامه اکسل یکی از قویترین و پرکاربرد ترین برنامه های صفحه گسترده می باشد . شما با این برنامه می توانید محاسبات پیچیده مختلفی را با کمترین زحمت و به صورت کاملا اتوماتیک انجام دهید . از جمله کار هایی که اکسل در اون عالی عمل میکنه انجام عملیات مشابه به تعداد زیاده . خصوصا وقتی خروجی یا نتیجه هر خط ورودی خط بعدی باشه .

 

به توان رساندن در اکسل

یکی از عملگر های ریاضی عملیات توان رسانی میباشد . به توان رساندن یعنی عدد پایه را به تعداد عدد توان در خودش ضرب کنیم. در اکسل برای به توان رساندن عدد باید از دستور POWER به شکل زیر استفاده کنید :

=power (2;3)

به توان رساندن در اکسل

یعنی بعد از مساوی از دستور power استفاده می کنیم . در داخل پرانتز ابتدا عدد پایه و بعد از علامت نقطه ویرگول( ; ) و بعد عدد توان را می نویسیم .

در مثال بالا برنامه اکسل مقدار 2 به توان 3 را محاسبه میکند که حاصل عبارت، مساوی 8 خواهد بود .

اگر میخواین که به صورت اتوماتیک هر عددی رو با هر توانی محاسبه کنین میتونین این تغییر رو در دستور بالا بدین :

از سلولی که دستور رو در اون نوشتین عدد 2 رو انتخاب کنین و با ماوس روی خونه جلویی کلیک کنین. این خونه نمایش عدد پایه است.

دوباره از سلول فرمول عدد 3 رو انتخاب کنین و دو سلول بعدیش رو انتخاب کنین . این سلول میشه عدد توان .

میتونین بالای هر سلول بنویس : پایه و بعدیش توان

حالا اینتر رو بزنین.

دوباره سلول فرمون رو انتخاب کنین و مربع کوچیک پایین سمت چپ رو با کلیک چپ چند خونه به پایین بکشین . در سلول های جلویی هر چیزی بنویسین توانشون محاسبه میشه.

دقت کنین که اگر هر دو خانه پایه و توان خالی باشه اکسل خطا میگیره . ولی مهم نیست.

نتیجه کار چیزی شبیه به زیر باید باشه :

اگر حوصله ساخت فایل رو ندارین …. ای تنبلا تمرین کنین چرا اینقدر همش لقمه آماده میخواین ؟ !!! اول بسازین بعد این فایل رو دانلود کنین ببینین چی رو درست انجام دادین و چه فرقی با ما داره ؟

دانلود فایل تمرینی آموزش با حجم 10 کیلو بایت

آموزشای بعدی ما رو هم دنبال کنین.

 

خروج از نسخه موبایل