بازی ندای وظیفه ۱۰ اشباح

بازی ندای وظیفه ۱۰ اشباح

متن زیر توضیحات مربوط به بازی ندای وظیفه ۱۰ گردان اشباح محصول سال ۲۰۱۳ هست که از وب سایت ویکی پدیا کپی برداری کردیم. با توجه به کامل بودن مطلب از اون استفاده کردیم و در برخی جملات ویرایش انجام داده ایم. بازی ندای وظیفه ۱۰ – اشباح رو متاسفانه هنوز خودمون بازی نکردیم تا نقد کاملی براش بنویسیم . در اولین فرصت این کار رو انجام میدیم .

بازی ندای وظیفه 10 اشباح
بازی ندای وظیفه ۱۰ اشباح

ندای وظیفه: ارواح، یک بازی تیراندازی اول شخص از سری بازی‌های ندای وظیفه (COD) است که در سال ۲۰۱۳ توسط شرکت Infinity Ward و با کمک Raven software و Neversoft ساخته شد و توسط Activision منتشر شد. این بازی دهمین بازی از سری ندای وظیفه است و ششمین بازی Infinity Ward ( انفینیتی وارد) است؛ و در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۳، برای پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس ۱، ویندوز و کنسول بازی وی‌یو عرضه شد. این بازی برای نسل جدید کنسول‌های بازی پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان ارائه شد.

بر اساس جمع‌بندی نقدها توسط وب سایت متاکریتیک، این بازی نقدهای مختلط تا مثبتی را دریافت کرده و بیشترین ستایش از آن به دلیل سبک چند نفرهٔ آن و ارائهٔ سبک جدید بازی Extinction آن بوده‌است اما بخش یک نفرهٔ بازی مورد نقد منفی بخاطر تکراری بودن و فقدان نوآوری قرار گرفته‌است.

 

گیم پلی

خلاصه داستان

ندای وظیفه: اشباح در یک چارچوب زمانی متناوب پس از تخریب هسته‌ای خاورمیانه رخ می‌دهد. کشورهای تولیدکنندهٔ نفت از آمریکای جنوبی، در پاسخ به بحران اقتصادی جهانی بوجود آمده، “فدراسیون ” را تشکیل می‌دهند و بسرعت تبدیل به یک ابرقدرت جهانی شده و یورش سریعی را به حوزهٔ آمریکای مرکزی و کارائیب انجام داده و آنجا را به تسخیر خود در می‌آورند. نقش اصلی در این بازی مربوط به “اشباح ” است که متشکل از پرسنل آموزش دیده عملیات ویژهٔ آمریکا برای اجرای عملیات مخفی پشت خطوط دشمن هستند. این واحد توسط کاپیتان Elias Walker از ارتش آمریکا هدایت می‌شود.

بعدها دو پسر وی به نام‌های Logan و Hesh و نیز یک سگ تعلیم دیدهٔ آلمانی به نام رایلی، کاپیتان توماس مریک و گروهبان کیگان روس نیز به وی ملحق می‌شوند. نقش اصلی در طرف دشمن بر عهدهٔ گابریل رورک است که قبلاً رهبر اشباح بوده و بعد از این که توسط فدراسیون دستگیر شده و بوسیلهٔ شکنجه و مواد توهم زا شستشوی مغزی شده، در حال حاضر برای فدراسیون کار می‌کند.

 

داستان

بازی در سال ۲۰۱۷ و در حالی آغاز می‌شود که کاپیتان ارتش آمریکا الیاس واکر افسانهٔ به وجود آمدن اشباح که یک ائتلاف زبده از تمام واحدهای عملیات ویژهٔ آمریکا است را برای دو پسر خود به نام‌های لوگان و دیوید تعریف می‌کند. در همین زمان، در فضا، سربازان فدراسیون ایستگاه فضایی کنترل‌کنندهٔ Orbital Defense Initiative (ODIN)،[۱] را بدست می‌گیرند و از آن برای تخریب چندین شهر در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا استفاده می‌کنند. ODIN یک ابرسلاح مداری است که توانایی بمباران کینتیک را دارد.

فضانوردان زنده ماندهٔ آمریکایی به نام‌های بیکر و موزلی جان خود را برای تخریب خودبخودی ایستگاه فضایی قربانی می‌کنند تا مانع از پرتاب بیشتر مواد انفجاری از سوی ماهواره‌های ODIN دیگر شوند. الیاس، لوگان و هش بسختی از تخریب سان دیگو می‌گریزند. ۱۰ سال بعد، ایالات متحده تا حد رسیدن به یک بن‌بست خونین و در طول یک جبهه متشکل از شهرهای تخریب شده که منطقه ممنوعه نام دارد، با فدراسیون جنگیده است اما این جنگ تبدیل به جنگ فرسایشی شده‌است زیرا نیروهای تهاجمی بیشتری از فدراسیون تلاش می‌کنند تا خطوط مقدم را بشکنند. با این وجود بر مواضع خود مانده‌اند و در نزدیکی مرز پیشین آمریکا مکزیک جنگ می‌کنند.

لوگان و هش و سگ آموزش دیده و وفادار آلمانی به نام رایلی
لوگان و هش و سگ آموزش دیده و وفادار آلمانی به نام رایلی

لوگان و هش جزئی از یک واحد ویژهٔ آمریکا تحت رهبری الیاس و با همراهی یک سگ آموزش دیده و وفادار آلمانی به نام رایلی هستند. در طی گشت، آن‌ها متوجه می‌شوند که یک آمریکایی به نام رورک با فدراسیون همکاری می‌کند. پس از آن، این دو برادر توسط گرگ‌های کمین کرده مورد حمله قرار می‌گیرند اما به وسیلهٔ توماس مریک و کیگان روکس نجات پیدا می‌کنند. توماس مریک و کیگان روکس از اعضای اشباح بوده و بدنبال نجات دوست خود به نام آژاکس بودند که توسط رورک ربوده شده بود.

لوگان و هش برای نجات آژاکس به آن‌ها ملحق می‌شوند، اما خیلی دیر برای نجات وی می‌رسند زیرا توسط فدراسیون کشته شده بود. این برادران به سانتا مونیکا، کالیفرنیا باز می‌گردند که در آن جا نیروهای فدراسیون به شهر حمله کرده و نیروهای آمریکایی در برابر آن‌ها مقاومت می‌کنند.

هنگامی که امریکایی‌ها حملهٔ متقابلی را انجام می‌دهند، هش و لوگان به پدرشان که حالا مشخص شده که رهبر اشباح است ملحق می‌شوند. الیاس که میداند پسرانش آمادگی لازم را برای پیوستن به واحد ویژه وی دارند آن‌ها را در گروه اشباح بکار می‌گیرد و آن‌ها از پدرشان می‌شنوند که رورک زمانی رهبر آن‌ها و بهترین دوست پدرشان بوده‌است. با این حال، در طی یک عملیات موفق برای ترور ژنرال دیگو آلماگرو و سپس رئیس جمهور فدراسیون در شهر کاراکاس، الیاس مجبور می‌شود تا دست رورک را رها کرده تا جان بقیه اعضا و خودش را نجات دهد و تصور می‌شد که رورک مرده است اما فدراسیون رورک را نجات می‌دهد و رورک شستشوی مغزی داده می‌شود و تبدیل به یک خائن می‌شود و شروع به ربودن اعضای اشباح می‌کند.

اعضای اشباح رورک را تعقیب و دستگیر می‌کنند اما در حین پرواز به سوی مقر خود، افراد رورک به هواپیمای آن‌ها حمله کرده و وی را نجات می‌دهند و هواپیما را منفجر میکنند و اعضای اشباح در جنگل آمازون فرود می‌آیند و در آن جا می‌بینند که یک راکت بعلت نامعلومی پرتاب می‌شود.

هنگامیکه اعضای اشباح نجات پیدا کرده و مجدداً بهم ملحق می‌شوند، به یک آزمایشگاه متعلق به فدراسیون در “آندس” حمله می‌کنند و اطلاعاتی طبقه‌بندی شده را در رابطه با یک کارخانه در ریودو ژانیرو بدست می‌آورند. آن‌ها برای پیدا کردن راهی امن به کارخانه، سکوی نفت اطلس متعلق به فدراسیون را در قطب جنوب تخریب می‌کنند تا دشمن را فریب دهند تا از محل اهدافشان فرار کنند و نیز یک تخریب گر محافظ سواحل برزیل را نیز غرق می‌کنند.

تیم زمانی که وارد کارخانه می‌شود، متوجه می‌شود که فدراسیون تکنولوژی مهندسی شدهٔ ODIN را معکوس کرده و یک سیستم بمباران مداری ویژهٔ خود به نام LOKI را طراحی کرده‌اند. الیاس و پسرانش و مریک و کیگان و کیک بعد از اینکه کارخانه را تخریب می‌کنند در یک خانهٔ امن در لاس وگاس گرد هم می‌آیند، اما توسط رورک دستگیر می‌شوند. بعد از اینکه رورک الیاس را می‌کشد، برادران نقشه می‌کشند تا به همراه مریک، کیگان و رایلی فرار کنند.

هنگامی که سیستم LOKI فدراسیون آمادهٔ عملیات شود شکست ایالات متحده اجتناب ناپذیر خواهد بود. در پاسخ، ایالات متحده تصمیم می‌گیرد تا تمام نیروهای باقی‌ماندهٔ خود را از جمله آخرین ناو هواپیمابر، USS Liberator را بشکل یک حمله هم‌زمان و یکجا برای نابودی یک مرکز فضایی دشمن در شیلی بکار گیرد و هم‌زمان تیم کوچکی از سربازان سفینه‌ای را برای تخریب ماهواره‌های فدراسیون در فضا پرتاب می‌کنند.

هنگامی که هردو هدف کامل شد، هش و لوگان رورک را تعقیب می‌کنند تا انتقام پدر خود را از وی بگیرند و به نظر موفق می‌شوند، اما بعداً معلوم می‌شود که رورک از معرکه جان سالم بدر برده است. لوگان تلاش می‌کند تا از برادر زخمی خود دفاع کند، اما بازوی وی توسط رورک شکسته است. در همین حال رورک قبل از ربودن لوگان، آشکار می‌کند که قصد دارد تا لوگان را شستشوی مغزی کند تا مابقی اعضای اشباح را بکشد.

در آخرین صحنه، لوگان دیده می‌شود که در یک گودال در جنگ محصور شده و بنظر تحت شکنجه‌های خاص رورک قرار می‌گیرد.

 

گیم پلی

بخش چند نفره

 

بخش چندنفره نسبت به بازی‌های قبلی تغییراتی کرده‌است بگونه‌ای که مکانیک‌های جدیدی به آن اضافه شده‌است. نقشه‌ها دارای مناطقی هستند که می‌توان آن را تغییر داد یا تخریب کرد. در برخی نقشه‌ها یک جایزهٔ کیل استریک شبیه بمب هسته‌ای به نام K.E.M strike وجود دارد.

شما می‌توانید برای گرفتن ODIN، تعداد مشخصی از دشمن را بکشید یا نفر اول تیم مقابل را بکشید و سپس چالش‌های مختلفی را پس از برداشتن چمدان آبی رنگ از روی زمین کامل کنید. برخی از این چاش‌ها بطور مثال عبارتند از: کشتن دو نفر در حالت درازکش یا نیم خیز، کشتن یک نفر از پشت یا با خنجر و… دوربین‌های اسلحه‌های تک تیر نیز دارای تکنولوژی دید اطراف هستند به گونه‌ای که با زوم کردن می‌توانید خارج از دوربین را نیز بشکل تار ببینید.

در تاریخ ۳ اکتبر، یک سبک چند نفرهٔ جدید از بازی رونمایی شد به نام Squad. در اینجا شما یک گروه از سربازان تشکیل می‌دهید و با سایر گروه‌ها از سرتاسر دنیا مبارزه می‌کنید. گروه شما قابلیت افزایش رتبه را مانند یک فرد دارد.

 

ساخت

در هفتم فوریه سال ۲۰۱۳، اکتیویژن تأیید کرد که در حال ساخت نسخه‌ای جدید است که در سال ۲۰۱۳ منتشر خواهد شد.

 

اقبال عمومی و انتقادها

این بازی نظرات مختلط تا مثبتی را از سوی منتقدین دریافت کرد. بخاطر بخش چندنفره و سبک جدید ectinction مورد ستایش قرار گرفت اما بخاطر بخش یک نفره به دلیل تکراری بودن و عدم نوآوری مورد انتقاد قرار گرفت. IGN بازی را بخاطر تغییرات متنوعی که جان تازه‌ای به سبک مولتی پلیر می‌دهد مورد ستایش قرار داد و بخش یک نفره را طولانی چالش‌برانگیز و متنوع خواند. Gamespot در رابطه با بخش کمپین پا را از این فراتر برد و این بخش از بازی را مجموعه‌ای فوق‌العاده از تیراندازی و تبادل آتش با طراحی دقیق و برنامه‌ریزی شده خواند. هردوی منتقدین مذکور از ویژگی‌های سفارشی‌سازی جدید بازیکنان و انواع بازی‌های بخش مولتی پلیر و خصوصاً سبک بازی extinction استقبال کردند و این سبک جدید را فوق‌العاده سرگرم‌کننده و پویا خواندند.

این بازی علی‌رغم دریافت نمره‌های بالا انتقادهای فراوانی دریافت کرد. بسیاری از منتقدین ادعا کردند که بخش کمپین فاقد داستان جذابی بوده و نمی‌توان با آن ارتباط عاطفی برقرار کرد. بسیاری نیز بر این اعتقادند که اگرچه بطورکل یک بازی قوی است اما نوآوری زیادی در مجموعه ایجاد نمی‌کند و در عوض بر فرمول‌ها و مفاهیم تکراری از مجموعه‌های پیشین تکیه می‌کند.

 

منبع : ویکی پدیا

تهیه – خرید

برای خرید این محصول میتوانید به وب سایت فروشگاه بازی ما در آدرس زیر مراجعه نمائید:

خرید بازی ندای وظیفه ۱۰ اشباح

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها