اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

آیا در خانه و محل کار از سیستم های کامپیوتر مثل کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده میکنید ؟ میدانید چگونه باید از این دستگاه های مفید و حساس مراقبت و نگهداری کنید ؟ این مجموعه مطالب را با ما باشید . اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار قطعات داخلی
اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار قطعات خارجی

درباره کامپیوتر ها و دیگر وسایل دیجیتال باید بدانید که ۳ قسمت وجود دارد . قسمت سخت افزار ( که مورد بحث ماست ) قسمت نرم افزار ( که برنامه های سیستم که با آنها سر و کار داریم هستند و در جهت نگهداری اونها بزودی مقاله دیگری آماده میکنیم  ) و قسمت میان افزار  ( که بهتره باهاش کار  نداشته باشیم و فقط در صورت متخصص بودن اقدام به بروز رسانی سالیانه آنها در صورت وجود بروز رسانی اقدام کنیم ) .

 

 

سخت افزار

در این مقاله درباره مراقبت از سخت افزار سیستم صحبت میکنیم . سخت افزار به بیان ساده اجزای قابل دیدن و لمس کردن سیستم می باشد . پس کلیه قطعات کامپیوتر چه درونی و چه بیرونی سخت افزار سیستم هستند . مانند : هارد – ماوس – کیبرد – مانیتور – رم – سی پی یو – مادربرد – رم و…

 

 

برای مراقبت از این قطعات باید به وبسایت هر شرکت سازنده ای سر زده و شرایط استفاده و نگهداری را از وب سایت همان قطعات جویا شویم . ولی قسمتی از موارد مربوط به مراقبـت و محافظت از سیستم عمومیت دارند . با ما این سری از مقالات  را دنبال کنید.

 

 

 

قطعات خارج از کیس

ماوس و کیبرد

ماوس و کیبرد جزو ارزان ترین و گاها مظلوم ترین قطعات کامپیوتر هستند . این قطعات با توجه به تماس مستقیم با دست در صورتی که نظافت خود را رعایت نکنید میتوانند جزوآلوده ترین قطعات کامپیوتر باشند . برای نگهداری از آنها

 • اولا سر میز کامپیوتر چیزی نخورید و ننوشید .
 • ثانیا با دست کثیف به ماس و کیبرد دست نزنید .
 • ثالثا ناراحتی و عصبانیت خود را روی این قطعات در دسترس با مشت و لگد و پرت کردن خالی نکنید .
 • رابعا از کشیدن این قطعات در هنگام اتصال به سیستم جدا خودداری کنید که منجر به قطعی سیم و گاها  سوخن کیبرد یا ماوس شما میشود .
دیدن مطلب  ۱۰ محصول جالب که احمقانه به نظر می‌رسند

اگر از ماوس و کیبرد بی سیم استفاده میکنید هم چند نکته را بدانید :

 • همیشه شارژر و چند باتری یدک در دسترس داشته باشید تا در هنگام نیاز شرمنده دستگاهتان نشوید.
 • در نگهداری از قطعه USB همراه ماوس و کیبرد ( دانگل بلوتوث ) کوشا باشید . اگر این قطعه گم شود ماوس و کیبردتان به هیچ دردی نمیخورد .
 • برای کاهش مصرف باتری دستگاه هایتان دانگا بلوتوث را در نزدیکترین پورت USB وصل کنید .

 

 

اسپیکر

اگر اهل فیلم و بازی و موسیقی هستید به فکر یک اسپیکر خوب باشید . اسپیکر برای پخش با کیفیت و بلند فایل های صوتی و تصویری شدیدا مورد نیاز است . خواه پخش یک موسیقی ملایم و خواه پخش فایل های آموزشی و درسی و یا دیدن یک فیلم مهیج و یا اجرای یک بازی خفن …

در نگهداری اسپیکر مهمترین نکته عدم استفاده از حداکثر صدای بلندگو ها به مدت طولانی میباشد . هر چه صدای پخش شما بلند تر باشد فشار بیشتر بر آی سی های صدا وارد شده و هر چه مدت طولانی تری به این صدا گوش دهید گرمای بیشتری وارد مدار شما می شود و در نهایت منجر به سوختن برد و آی بلندگو خواهد شد . حتی ممکن است منجر به سوختن آی سی صدای مادربردتان هم شود .

 

 

پس یک یا دو آهنگ را بیشتر با صدای بلند گوش ندهید و بعد کمی به باند های خود استراحت دهید .

 

مانیتور

مانیتور خروجی نتایج سیستم است و هر چه بزرگتر باشد لذت کار بیشتر است . برای مراقبت از مانیتور :

 • اسپیکر ها را نزدیک مانیتور قرار ندهید . با اینکار تصویر مانیتور تغییر رنگ داده و به مرور باعث نابودی پیکسل های تصویر خواهد شد
 • به صفحه مانیتور ضربه نزنید . خصوصا صفحه LCD و LED که نسبت به فشار و ضربه بسیار حساسند .
 • برای تمیز کردن مانیتور از دستمال نرم بدون پرز استفاده کنید و اگر میخواهید لک ها را از بین ببرید در هنگام خاموشی مانیتور روی دستمال بدون پرز با مایع شیشه شو کمی رطوبت ایجاد کنید و بعد با آن دستمال صفحه را پاک کنید . سعی کنید با اسپری مستقیما روی صفحه اسپری نکنید .
 • حتما از اسکرین سیور در زمان هایی که کاری با سیستم ندارید استفاده کنید و یا مانیتور را خاموش کنید. ماندن یک رنگ و شکل ثابت به مدت طولانی روی صفحه ( مانند وضعیت دوربین مدار بسته ) باعث ایجاد پیکسل های مرده یا سوخته بر روی تصویر میشود و این مشکل هرگز رفع نمیگردد .
دیدن مطلب  کاربردی ترین کدهای اندرویدی را بشناسید

 

 

 

دسته بازی یا گیم پد (Gamepad)

دسته ها با توجه به اینکه در اختیار بچه ها هستند ( البته اغلب … ) معمولا خیلی زود خراب می شوند و عمده خرابی دسته ها به دلیل کشیدن دسته و قطعی سیم می باشد . سعی کنید در فاصله ای بنشینید که اگر در اثر هیجان دسته را نیم متر هم کشیدید باز هم سیم جا برای کشش داشته باشد . یا دسته ها را به پورت جلوی کیس وصل کنید .

 

خرابی دیگر دسته ها از بین رفتن ذغال دسته به دلیل خیسی دست و یا استفاده بسیار زیاد و یا رطوبت هواست.

 

با دنبال کردن باقی مقالات ما در زمینه اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری امیدواریم که هر چه بیشتر از دنیای دیجیتال خود لذت ببرید .

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – شرایط محیطی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات داخلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – نرم افزار

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها