اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

آیا در خانه و محل کار از سیستم های کامپیوتر مثل کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده میکنید ؟ میدانید چگونه باید از این دستگاه های مفید و حساس مراقبت و نگهداری کنید ؟ این مجموعه مطالب را با ما باشید . اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری
اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری

درباره کامپیوتر ها و دیگر وسایل دیجیتال باید بدانید که ۳ قسمت وجود دارد . قسمت سخت افزار ( که مورد بحث ماست ) قسمت نرم افزار ( که برنامه های سیستم که با آنها سر و کار داریم هستند و در جهت نگهداری اونها بزودی مقاله دیگری آماده میکنیم  ) و قسمت میان افزار  ( که بهتره باهاش کار  نداشته باشیم و فقط در صورت متخصص بودن اقدام به بروز رسانی سالیانه آنها در صورت وجود بروز رسانی اقدام کنیم ) .

 

سخت افزار

در این مقاله درباره مراقبت از سخت افزار سیستم صحبت میکنیم . سخت افزار به بیان ساده اجزای قابل دیدن و لمس کردن سیستم می باشد . پس کلیه قطعات کامپیوتر چه درونی و چه بیرونی سخت افزار سیستم هستند . مانند : هارد – ماوس – کیبرد – مانیتور – رم – سی پی یو – مادربرد – رم و…

برای مراقبت از این قطعات باید به وبسایت هر شرکت سازنده ای سرزده و شرایط استفاده و نگهداری را از وب سایت همان قطعات جویا شویم . ولی قسمتی از موارد مربوط به مراقبط و محافظت از سیستم عمومیت دارند . با ما این سری از مقالات  را دنبال کنید.

 

تامین برق مورد نیاز سیستم

برق خارجی ۲۲۰ ولت

محافظ = حتما

نوسانات برق یکی از بدترین دشمنان سیستم شماست . برای رفع این مشکل حتما باید از یک محافظ خوب و مناسب استفاده کنید . این بهترین سپر دفاعی برای شماست . هر چند خیلی مطمئن نیست ولی بودنش بهتر از نبودنه . البته اگر یه محافظ خوب پیدا کردین هرچند قیمتش بالا بود حتما بگیرین چون ارزشش رو داره .

دیدن مطلب  كلید های میانبر ویندوز XP

 

ترانس= اگر بتونین عالیه

با اینکه محافظ خوبه ولی اگر بتونین از ورود برق همه چی رو رگوله کنین بهتره . چون محافظ فقط محدوده ولتاژ مشخصی رو اجازه عبور می ده و باقی ولتاژ ها برق رو قطع میکنه . ولی ترانس برق رو با هر ولتاژی ( محدوده ای بیشتر از محافظ ) به ولتاژ ۲۲۰ مناسب سیستم تبدیل میکنه .

 

منبع برق UPS = اگر کار دائمی دارین حتما

خوب محافظ فهمیدیم چیه . ترانس فهمیدیم چیه . حالا UPS چیه ؟ UPS در واقع یه باتری با یه مبدل برق ۱۲ به ۲۲۰ ولته . و کارش اینه که وقتی برق خیلی ضعیف یا خیلی قوی میشه یا اگر کلا قطع بشه برق رو براتون تامین میکنه . اگر کار خاصی دارین و طولانی کار میکنی داشتن یه UPS نعمت بزرگیه. اگر میتونین  حدود یک میلیون هزینه کنین میتونین با خیال راحت از سیستم استفاده کنین .

 

برق داخلی

خوب حالا که تفاوت محافظ برق و ترانس برق خانگی و UPS رو فهمیدیم بریم سراغ برق داخلی کیس.

 

پاور = به میزان لازم

حالا که به هر طریق ممکن از برق منزل و ورودی برق سیستمتان مطمئن شدید باید از برق داخلی کیستان هم مطمئن شوید.برای این کار نیاز به تجهیزاتی دارید که ممکن است در هر خانه ای پیدا نشود . اولین وسیله تستر پاور است . این دستگاه در دو نوع دیجیتالی و معمولی موجوده .

 

تستر معمولی پاور ( آنالوگ ) : مدل معمولی فقط دارای چند چراغ کوچک برای نمایش وجود ولتاژ های هر پورت است . نحوه استفاده هم به این صورت است که کابل برق مادربرد را به جای خود وصل میکنیم با اینکار پاور روشن میشود و تقریبا همه چراغ های آن روشن میشود . بعد به ترتیب کابل های دیگر را یکی یکی وصل و جدا میکنیم تا ببینیم همه کابل ها ولتاژ مناسبی دارند ؟

دیدن مطلب  آشنایی با قابلیت های بلوتوث نسخه 5

البته با توجه به نور کم یا زیاد میتوان تقریبا متوجه شد که ولتاژ مناسب است یا نه . قیمت این تستر ها در حال حاضر بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان می باشد

تستر پاور آنالوگ
تستر پاور آنالوگ

 

تستر حرفه ای پاور ( دیجیتال ) : مدل حرفه ایدارای یک صفحه نمایش دیجیتالی بوده و با اتصال کابل ها علاوه بر نمایش دقیق ولتاژ های پاور مقدار دقیق توان واقعی پاور را هم نشان میدهد . نحوه استفاد ه از آن هم تقریبا مشابه تسترآنالوگ است . قیمت این تستر ها بین ۶۰ تا ۱۵۰ هزار تومان می باشد .

 

مولتی متر : دستگاه بعدی که برای تست پاور میتوان از آن استفاده کرد دستگاه مولتی متر یا ولتمتر است که در اغلب کارگاه های الکترونیک موجود است .این دستگاه برای کنترل ولتاژ و آمپراژ  و مقاوت دستگاه های مختلف استفاده میشود . دقت آن بالاست ولی برای افراد مبتدی ممکن است کمی مشکل باشد . این دستگاه را میتوانید با مبلغی بین ۴۰ تا ۱۲۰ هزار تومان خریداری کنید .

 

چطور پاور جدا را روشن کنیم ؟ برای استفاده ا این دستگاه باید نشانگر را روی ولتاژ DC محدود ۲۰ ولت بگذارید و بعد با یک تکه سیم کابل سبز و سیاه روی پورت مادربرد را وصل کنید ( البته قبل از این کار پاور را از قطعات جدا کنید . ) تا پاور روشن شود .

 

چطور از پاور جدا ولتاژ گیری کنیم ؟ میتوانید یکی از پراب های مولتی متر را درون یکی از کابل های سیاه مربوط به برق IDE وارد کنید و با اتصال پروب قرمز به رنگ های مختلف کابل مادربرد ولتاژ های مختلف را اندازه گیری کنید.

دیدن مطلب  اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری - سخت افزار - قطعات خارجی

 

با دنبال کردن باقی مقالات ما در زمینه اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری امیدواریم که هر چه بیشتر از دنیای دیجیتال خود لذت ببرید .

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – شرایط محیطی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات داخلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – نرم افزار

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها