آشنایی با کارت گرافیک – بخش چهارم – شرکت ای ام دی

آشنایی با کارت گرافیک – بخش چهارم – شرکت ای ام دی

در مقاله قبلی تحت عنوان آشنایی با کارت گرافیک – شناسایی قطعه فهمیدیم که کارت گرافیک چیست و چطور میتوان این قطعه را در داخل و خارج از کیس کامپیوتر تشخیص داد . در مقاله دوم شما را با شرکت انویدیا ( nVidia Corporation ) یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده چیپ های گرافیکی آشنا کردیم. همچنین با تاریخچه این شرکت و گروه های محصولات آن بیشتر آشنا شدیم. در سومین مقاله سعی کردیم شما را با شرکت ATI که زمانی بزرگترین رقیب شرکت Nvidia بود و در ۲۰۰۶ با شرکت AMD ادقام شد و در ۲۰۱۰ تقریبا از بین رفت بیشتر آشنا کنیم . در این مقاله هم به خود شرکت AMD و گذشته پر فراز و نشیب آن می پردازیم .آشنایی با گرافیک های شرکت AMD

 

آشنایی با شرکت AMD

شرکت Advanced Micro Devices, Inc یا به اختصار AMD سازنده قطعات دیجیتال،کنترل گر ها و در اصل پردازنده های کامپیوتری وگرافیکی می باشد و سازنده اولین پردازنده ۱ گیگا هرتزی دنیاست که در این صنعت حتی از غول های تولیدکننده پردازنده های کامپیوتری INTEL و IBM نیز پیشه گرفته است.در ادامه به اختصار تاریخچه پرثمر این شرکت را بررسی می کنیم.

 

ای‌ام‌دی (به انگلیسی: amd، مخفف Advanced Micro Devices) شرکت آمریکایی سازنده انواع پردازنده است، که در سال ۱۹۶۹ توسط جری ساندرز تأسیس شد. ای‌ام‌دی رقیب اصلی شرکت اینتل محسوب می‌شود.

شرکت ای‌تی‌آی سازندهٔ کانادایی پردازنده‌های گرافیکی در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط ای‌ام‌دی خریداری شد و هم‌اکنون به‌عنوان زیرمجموعهٔ این شرکت فعالیت می‌کند.

شرکت ای‌ام‌دی ( Advanced Micro Device ) در سال ۱۹۶۹ در کالیفرنیا با رویکرد تولید انواع نیمه رساناها از جمله انواع آی‌سی یا مدارات مجتمع و به‌تازگی انواع سی‌پی‌یو توسط جری ساندرز و همکارانش با سرمایه اولیه یکصد هزار دلار پایه‌گذاری شد. در سال ۱۹۷۰ اولین محصول این شرکت یک ماشین حساب بود. سال ۱۹۸۲ برای ای‌ام‌دی یک نقطه عطف بود چرا که در این سال این شرکت توانست به عنوان دومین سازنده میکروپروسسور با شرکت مادر تخصصی آی‌بی‌ام قرار داد منعقد کند و در سال ۱۹۸۴ به عنوان یکی از یکصد شرکت برتر در آمریکا شناخته شد و در حال حاضر AMD به عنوان دومین سازنده بزرگ ریزتراشه در دنیا شناخته می‌شود.

 

شروع داستان

 

شرکت AMD در سال ۱۹۶۹ و در منطقه Sunnyvale ایالت کالیفرنیا تاسیس شد. تمام فعالیت ای ام دی از ابتدای تاسیس روی مدارات نیمه هادی متمرکز شده بود. AMD هم اکنون پردازنده‌های مرکزی کامپیوتر، پردازنده‌های گرافیکی، پردازنده‌های Workstation و مجتمع، و همچنین چیپ‌ست‌های مادربورد را تولید می‌کند. شرکت ATI در سال ۲۰۰۶ توسط AMD خریداری شد تا AMD بتواند با استفاده از این شرکت سهم خود را در بازار پردازنده‌های گرافیکی افزایش دهد و به عنوان بزرگترین تولیدکننده پردازنده‌های گرافیکی لقب گیرد.

موسسین این شرکت شامل Jerry Sanders III ،Ed Turney ،John Carey ،Sven Simonsen ،Jack Gifford از شرکت Fairchild Semiconductor و سه عضو تیم Gifford می‌شدند. تا سال ۱۹۷۵ شرکت AMD مشغول ساخت چیپ‌ست‌های منطقی بود، اما در این سال اقدام به تولید چیپ‌ست حافظه‌های رم کرد. در همین سال شیوه مهندسی معکوس توسط مهندسین ارشد AMD روی میکروپروسسور (ریز پردازنده) ۸۰۸۸ پیاده‌سازی شد. اما اینها پایان کار ای ام دی در سال ۱۹۷۵ نبود و در اواخر سال ۱۹۷۵ شرکت AMD اقدام به تولید اولین ریزپردازنده با نام تجاری خود کرد که شامل Am2900 ،Am29116 ،Am293xx می‌شدند. این ریز پردازنده‌ها فروش بالایی داشتند و سود بسیار زیادی عاید AMD شد.

 

 

محصولات

پردازنده‌های AMD شامل خانواده‌های Sempron ،Duron ،Athlon ،K5 و K6‌ برای بازار کامپیوترهای ارزان قیمت، Athlon 64 و Phenom‌ برای بازار کامپیوترهای خانگی با کارایی بالا و همچنین پردازنده‌های Opteron برای سرورها می‌شوند.
البته در سال ۲۰۱۱ پردازنده‌های Fusion و FX رونمایی شدند . پردازنده‌های Fusion از معماری موسوم به Bobcat و پردازنده‌های FX از معماری موسوم به بولدوزر (X86) بهره می‌برند. هر دو معماری از پردازنده‌های گرافیکی مجتمع در ساختمان خود بهره می‌برند تا رقیب خود، اینتل را به چالش بکشاند.

 

تحقیقات AMD برای تولید معماری جدید از سال ۲۰۰۷ آغاز شد و توان مصرفی پردازنده در بازه‌ای بین ۱۰ تا ۱۰۰ وات متغیر است. AMD برنامه بزرگی برای عرضه نسل آینده پردازنده‌های خود موسوم به Llano دارد که در آن پردازنده‌ مرکزی و گرافیکی در یک قالب ساخته می‌شوند.

پردازنده‌های Llano از فناوری ساخت ۳۲ نانومتری و حافظه DDR3 بهره می‌برند. خانواده Bulldozer نیز شامل Zambezi و Orochi برای کامپیوترهای خانگی و Valenciaبرای بازار سرورها می‌شوند. (در تاریخ ۳۱ آگوست ۲۰۱۱ (۹ شهریور ۱۳۹۰) رکورد اورکلاک پردازنده توسط پردازنده بولدوزر به فرکانس ۴.۸۴۲۹ مگاهرتز ارتقا پیدا کرد که حدود ۱۲۱ مگاهرتز بیش از رکورد قبلی است که در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱ ثبت شده بود).

دیدن مطلب  ذخيره اقلام غير قابل ذخيره در FireFox

 

 

 

همکاری AMD و Intel در گذشته های دور

نکته بسیار جالب، همکاری دو رقیب بزرگ در سال ۱۹۸۲ است. بله، AMD و Intel در این سال با امضای قراردادی، برای ساخت پردازنده‌های ۸۰۸۶ و ۸۰۸۸، همکاری نمودند. پردازنده‌های ۸۰۸۶ و ۸۰۸۸ در کامپیوترهای خانگی IBM مورد استفاده قرار گرفتند. در سال ۱۹۹۱، AMD اقدام به عرضه پردازنده Am386 کرد که کاملاً مشابه پردازنده ۳۸۶ اینتل بود (در مدت زمان کمتر از یک سال، یک میلیون عدد از این پردازنده‌ها به فروش رسید).

در ساخت چیپ‌ست‌های مادربورد، ای ام دی پیش از سال ۲۰۰۳ و عرضه سری پردازنده‌های Athlon، چیپ‌ست‌های AMD-640 ،AMD-751 و AMD-761 برای پردازنده‌های K6 و K7 تولید نمود. البته از سال ۱۹۹۹، ای ام دی تولید پردازنده‌های Athlon‌ (K5) را آغاز کرده بود.

برای ساخت چیپ‌ست پل شمالی برای پردازنده‌های Athlon 64 ،Athlon X2 و Athlon 64 FX از شرکت‌های ATI ،SIS و VIA استفاده شد که شامل چیپ‌ست مادربورد برای Quad FX platform جهت استفاده از کارت‌های گرافیکی انویدیا روی مادربوردهای با پل شمالی AMD می‌شد. در ساخت چیپ‌ست‌های پل شمالی برای پردازنده‌های سرور Opteron، شرکت‌های انویدیا و Broadcom، با ای ام دی همکاری داشتند و این همکاری منجر به تولید چیپ‌ست AMD-8111 در سال ۲۰۰۴ گردید.

در همین سال ای ام دی اقدام به عرضه چیپ‌ست ۶۹۰G کرد که برای اولین بار پردازنده گرافیکی مجتمع برای مادربورد قابل نصب گردید و منجر به نصب پورت HDMI 1.2 روی مادربورد شد. با توجه به اینکه ای ام دی در ساخت چیپ‌ست مشترک برای مادربوردهای با پردازنده اینتل همکاری می‌کند، اما تاکنون اینتل اجازه استفاده از بعضی امکانات را برای پردازنده‌های ای ام دی صادر نکرده است (هم دوستی و هم دشمنی!).

در سال ۲۰۰۷، چیپ‌ست‌های سری هفت ای ام دی معرفی شدند که برای اولین بار قابلیت استفاده از چند کارت‌گرافیک را روی مادربوردهای مبتنی بر پردازنده ساخت AMD را فراهم کرد. این چیپ‌ست مجزای گرافیکی در سال ۲۰۰۸ و با نام کد Cartwheel مورد استفاده قرار گرفت. چیپ‌ست‌های سری ۸ شرکت ای ام دی نیز برای سرورها به بازار عرضه شد که قابلیت پشتیبانی از ۶ پورت SATA نسخه سه را داشت. این چیپ‌ست در ابتدا برای پردازنده‌های Fusion ساخته شد، اما برای پردازنده‌های Phenom نیز استفاده گردید.

 

 

پردازنده‌های ساخت AMD عموما در چهار پلتفرم Desktop برای مصارف خانگی و ادرای، Commercial برای مصارف تجاری مانند سرورها و مجازی‌سازی، Quad FX برای مادربوردهای سرور با قابلیت پشتیبانی از دو پردازنده و در نهایت Mobile برای دستگاه‌های قابل حمل مانند نت‌بوک و لپ‌تاپ‌ها، تولید می‌گردند.

AMD برنامه ویژه‌ای روی پردازنده‌های بولدوزر و فیوژن داشته و با توجه به بازخورد عمومی بسیار مناسب کاربران، باید منتظر شکسته شدن مرزهای فروش پردازنده‌های این شرکت باشیم.

 

 

 

خرید ATI توسط AMD

AMD پس از خرید سهام کل شرکت ATI در سال ۲۰۰۶ و عرضه کارت‌های گرافیکی با نام تجاری AMD در سال ۲۰۱۰، طیف وسیعی از کاربران را جذب خود کرد. به گونه‌ای که هم اکنون پردازنده‌های گرافیکی AMD نرخ تولید بالاتری به نسبت رقیب خود دارد.

خانواده پردازنده‌های گرافیکی ای ام دی شامل FirePro ،Fire Stream و Radeon است. هم اکنون ای ام دی تنها روی تولید پردازنده‌های Radeon تمرکز کرده است و برای تمام کاربردها و با هر نوع بودجه‌ای، یک کارت‌گرافیک برای شما خواهد داشت.

ای ام دی از دو فناوری انحصاری روی کارت‌های گرافیکی خود استفاده می‌نماید. Eyefinity6 که قابلیت پشتیبانی کارت‌گرافیک از ۶ صفحه‌نمایش را با توجه به استفاده از پورت‌های متعدد برای خروجی تصویر فراهم می‌کند و همچنین فناوری EyeSpeed که عملکردی مشابه فناوری Physix در کارت‌های گرافیکی Nvidia‌ دارد. قابلیت EyeSpeed سبب واقع گرایانه‌تر شدن حرکت اجسام و موجودات می شود.

پردازنده‌های گرافیکی سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ این شرکت با استقبال بسیار مناسبی روبرو شد و سبب کاهش شدید فاصله بین فروش پردازنده‌های گرافیکی نسبت به انویدیا گردید. از اواخر سال ۲۰۱۱، پردازنده‌های سری ۷۰۰۰ شرکت AMD با استفاده از حافظه‌های XDR2 وارد بازار شدند که پهنای باند فوق‌العاد‌ه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

 

مدیریت و کارکنان

 

وظیفه مدیریت اجرایی شرکت ای ام دی بر عهده Bruce Claflin است و Rory Read به عنوان CEO، وی را همراهی می‌نماید. ای ام دی به دلیل تمرکز روی تولید پردازنده‌ها و چیپ‌ست‌های مادبورد، تنها ۱۱،۱۰۰ پرسنل دارد که رقم ناچیزی برای شرکت بزرگی مانند AMD است.

 

 

وضعیت اقتصادی

 

دارایی کل شرکت AMD نسبت به سال‌های گذشته دچار کاهش شده و به رقم ۴.۹۶۴ میلیارد دلار رسیده است. یکی از دلایل این رکود اقتصادی، سرمایه‌گذاری کلان روی معماری جدید پردازنده‌ها می باشد که مطمئنا پس از عرضه عمومی آنها، رشد اقتصادی خوبی در انتظار AMD خواهد بود. درآمد کل این شرکت نیز در سال ۲۰۱۰، رقمی معادل ۶.۴۹۴ است که سود خالص ۴۷۱ میلیون دلاری را عاید شرکت می‌‌کند.

دیدن مطلب  چگونه کامپیوتر خود را به حمام ببریم؟

 

 

شرکای تجاری و نمایندگان ایران

 

قدیمی‌ترین شریک تجاری AMD شرکت IBM‌ است که از سال ۱۹۸۲ تاکنون ادامه داشته است. همکاری این دو شرکت منجر به ساخت پردازنده‌های ۹۰ نانومتری گردید و در ادامه این روند، ای ام دی در سال ۲۰۱۱ اقدام به معرفی پردازنده‌های ۳۲ و ۲۲ نانومتری خود کرد. البته پردازنده‌های ۲۲ نانومتری شرکت AMD در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد. شرکای دیگر ای ام دی شامل Compaq ،ASUS ،Alienware ،Acer ،Evesham Technology ،Dell و HP است.

AMD هیچگاه نماینده ثابت در ایران نداشته است و همواره شرکت‌های مختلفی در بحث عرضه و خدمات پس از فروش فعالیت داشتند. دریا کامپیوتر در سال‌های نه چندان دور این وظیفه را بر عهده داشته است. اما شرکت ماتریکس هم اکنون پردازنده‌های این شرکت را ارائه می‌کند.

 

 

 

خلاصه فعالیت های شرکت AMD

 

۱۹۶۹-تاسیس شرکت با بودجه اولیه ۱۰۰.۰۰۰$ در سانی ویل کالیفور نیا.

۱۹۷۰-در این سال اولین قطعه اختصاصی شرکت معرفی شد که شمارنده دیجیتال(باینری) به نام am2501 بود.و انقلاب بزرگی در صنعت دیجیتال بود.چون بیشتر قطعات آنالوگ بودند.

۱۹۷۲– شرکت رسما عمومی می شود.

۱۹۷۹-شرکت رسما وارد بورس نیویورک شده و اولین کارخانه تیراژ بالا در آستین آغاز به کار میکند.

۱۹۸۲-به درخواست IBM، شرکت قراردادی را با INTEL به امضا می رساند مبنی بر اینکه به عنوان دومین منبع ساخت پردازنده شرکت intel عمل نماید.

۱۹۸۴-در این سال AMD جزء ۱۰۰ شرکت برتر آمریکا قرار میگرد.

۱۹۸۵-شرکت برای اولین بار در لیست Fortune 500 قرار گرفته و شرکت ATI را تاسیس میکند و اولین پردازنده و کنترلر گرافیکی همراه با برد آن را می سازد.

۱۹۸۶-ATI قرار داد تضمین شده و بزرگی را با شرکت ماشین های اداری کومودور می بندد تا ۷۰۰۰ قطعه را در هفته تحویل دهد.

۱۹۸۷-در این سال شرکت (Monolithic Memories, Inc) را خریدو وارد بخش پردازنده های منطقی برنامه پذیر شد(سیستم های کنترلی هوشمند و برنامه پذیر کارخانه جات مانند PLC) و همچنین ATI تکنولوژی های پردازش تصویر پیشرفته EGA Wonder™ and VGA Wonder™ را ارایه کرد.

۱۹۸۸-شرکت کار خود را در مرکز توسعه AMD برای تحقیق و تولید چیپ های دیگر آغاز کرد.

۱۹۸۹-ATI به استقرار استاندارد کارت های گرافیکی که وسا نام دارد برای تولید چیپ های کامپیوتری گرافیکی توسط کارخانه جات دیگر کمک بسیاری میکند.

۱۹۹۱-در این سال اولین خانواده پردازنده ساخته شده AMD یعنی پدازنده AM386 را رونمایی کرد.و ATI چیپ های Mach8™و برد راه انداز آن را معرفی کرد.(در واقع این چیپ اولین پردازنده گرافیکی مستقل از CPU میباشد.)

۱۹۹۲-ATI چیپ های Mach32™را می سازد(اولین چیپ شتابدهنده و کنترل کننده گرافیک جهان که در یک قطعه ارایه شد)و سخت افزار های
(VESA Local Bus (VLB که بر روی پورت PCI(پورت سفید رنگ ریلی بر روی مادر برد.مانند مودم های قدیمی) بود را با استاندارد وسا ساخته و روانه بازار کردو به صورت عمومی خود را معرفی کرد.

۱۹۹۳-AMD خانواده پردازنده های Am486® را روانه بازار ساخت و با شرکت فوجیتسو قرار دادی را مبنی بر ساخت حافظه های فلش به امضا رساند.ATI به بورس جهانی NASDAQ و بورس تورنتو پیوست.

۱۹۹۴-در این سال با شرکت compaq قرار داد طولانی مدت به امضا رسید تا کامپیوتر های این شرکت پردازنده های ۴۸۶ را در خود جای دهند.ATI نیز چیپ هایMach64™ را ارایه کرد که اولین پردازنده گرافیکی بود که می توانست تکنولوژی حرکتی فیلم ها را تسریع بخشد تا فیلم ها یکپارچه بخش شوند.

۱۹۹۵-AMD اولین پردازنده پرقدرت AMD-K5® خود را که پایه ها و معماری آن با تکنولوژی پردازنده های X86 امروزی را سازگار بود ساخت (که قادر بود سیستم عامل های پرقدرتی مانند ویندوز ۹۵ و… را اجرا کند). ATI در اولین کمپانی سازنده چیپ های گرافیکی بود که کارت گرافیک های Mac compatible بود را بسازد.( Mac سیستم عامل و معماری سخت افزاری خاصی است که IBM و APPLE نیز اکنون از آن بهره میبرند)

۱۹۹۶-AMD شرکتNexGen را که شرکتی در زمینه تولید پردازنده ها بود خرید.ATI در این سال اولین کارت گرافیک ۳بعدی اولین کارت گرافیک و تیونر دیجیتال تلویزیون بر روی یک برد و اولین کارت گرافیکی که میتوانست گرافیک کامپیوتر را روی تلویزیون نشان دهد روانه بازار ساخت.اولین کارت گرافیک ۳بعدی نوت بوک هارا ساخت و شعبه کشور ایرلند را نیز افتتاح کرد.

دیدن مطلب  10 فناوری تخیلی که واقعی شدند

۱۹۹۷-AMD پردازنده AMD-K6® را ساخت و به مارکتینگ کامپیوتر های شخصی کمک کرد که برای اولین بار کامپیوتر ها با قیمتی کمتر از ۱۰۰۰$ عرضه شده و با کم شدن قیمت دسترسی عمومی به کامپیوتر ها با قیمت کم ممکن شود.ATI موفق شد اولین کمپانی باشد که به صورت سخت افزاری شتاب دهنده های تصویری DVD را عرضه نماید و همچنین اولین کمپانی بود که کارت گرافیک های جدید که از استاندارد پورت های جدید کارت گرافیک که AGP)accelerated graphic port) نام داشت را پشتیبانی می کرد وارد بازار کند.

۱۹۹۸-ATI اولین کمپانی سازنده دستگاه SET UP BOX که طراحی کاملی داشت بود و ۱۰ میلیون چیپ گرافیکی را فروخت.

۱۹۹۹– پردازنده قوی Athlon اولین نسل پردازنده نوع هفتم برای ویندوز مایکروسافت شد.و شرکت ونتیس که تولید کننده کنترگرهای منطقی برنامه پذیر بود به شرکت لاتیس فروخته شد.

۲۰۰۰-AMD رکورد تاریخی پردازنده ها را با سرعتی معادل ۱GHZ یا انجام ۱ میلیارد دستور در ثانیه توسط پردازنده قدرتمند Athlon شکست.همچنین تکنولوژی AMD PowerNow که شامل پردازنده های موبایل سری AMD-K6®-۲+ بود را ارایه کرد.ATI تکنولوژی گرافیک های سری Radeon را ارایه کرد که می توانست بازی های ۳بعدی با گرافیک بالا و کامپیوترهای سرور رندرینگ ۳بعدی را به راحتی هندل کند.و شرکت ArtX را که تولید کننده چیپ های گرافیکی بود را خریداری کرد.

۲۰۰۱-پردازنده Athlon™ MP processor ارایه شد که اولین پلتفرم چند پردازنده ای بود.تکنولوژی AMD HyperTransport™ technology توسط شرکت های Agilent, Apple Computer, Broadcom, Cisco Systems, IBM, nVidia, Sun, and Texas Instruments به تصویب رسید و مورد استفاده قرار گرفت.

۲۰۰۲-AMD شرکت Alchemy Semiconductor را برای بیزنس های مصرف پایین و مدارات پردازنده ای به غیر از کامپیوتر های شخصی خریداری کرد.تکنولوژی AMD Cool’n’Quiet™ را به همراه پردازنده سری Athlon XP ارایه کرد(که کمک میکرد CPU برق کمتری مصرف کند،راحت تر پردازش کند و بالاترین پردازش سریع را برای کاربران نیازمند سرعت فراهم میکرد.ATI اولین کارت گرافیک Radeon را روانه بازار ساخت که اولین کارت گرافیکی در جهان بود که تکنولوژی راه اندازی و سرعت بخشی شرکت مایکروسافت DirectX 9 را به صورت سخت افزاری پشتیبانی میکرد.

۲۰۰۳-AMD و IBM قرار داد تولید تکنولوژی های آینده را به امضا رساندند.
پردازنده های قدرتمند سرور AMD Opteron™ وپردازنده های قدرتمند ۶۴ بیتی AMD Athlon™ ۶۴ روانه بازار شد.به همراه شرکت فوجیتسو شرکت های FASL, LLC Spansion™ را به ثبت رساندند. با همکاری شرکت Sun Microsystems بیزنس National Semiconductor’s x86 را
برای ارتقاء کامپیوترهای شخصی X86 راه اندازی کردند.شرکت ATI سری Radeon 9600XT را که اولین پردازنده گرافیک ۱۳میکرومتری بود را روانه بازار ساخت.

۲۰۰۴-AMD اولین پردازنده ۲ هسته ای X86 جهان را ارایه داد.شرکت
Advanced Micro Devices (China) Co., Ltd در چین ودر بیژینگ(پکن) تاسیس شد.سهام ATI در NASDAQ جزء ۱۰۰ شرکت برتر قرارگرفت و همچنین کارت گرافیک Radeon X800XL که اولین پردازنده ۱۱۰ نانومتری جهان بودوارد بازار شد.

۲۰۰۵-AMD تکنولوژی AMD Turion™ ۶۴ را که تکنولوژی پرسرعت ۶۴بیتی برای لپتاپ ها بود و همچنین پردازنده های ۲ هسته ای ۶۴ بیتی Athlon™ ۶۴ X 2 را برای PC ها روانه بازار کرد.در این سال موفق شد پر سرعت ترین پردازنده های سرورهای ۱-۸P x86 جهان را اریه دهد.AMD در این سال مدارکی ارایه کرد که شرکت INTEL از فناوری مونوپلی این شرکت استفاده غیر قانونی کرده وشرکت های سازنده دیگر را محدود کرده تا بازار رقابت را تنگتر کرده و رقبا را حذف کند.شرکت Spansion به عموم معرفی شد.شعبه ای دیگر از AMD در درسدن آلمان تاسیس شد. پردازنده های گرافیکی ATI در Microsoft Xbox 360 استفاده شد تا انقلاب عظیمی در اجرای بازی های HD بوجود آورد.

۲۰۰۶-AMD شتابدهنده های پردازشی پردازشگرهای خود را گسترش داد تا رکورد انتقال اطلاعات معادل ۱teraflop در ثانیه(۱تریلیون بیت)را شکست.
با شرکت ATI همکاری تنگاتنگی انجام داد تا پردازنده های جدیدی ایجاد کند.ATI تکنولوژی CrossFire™ multi-GPU را ارایه کرد تا بازی ها با چند کارت گرافیک(کارت گرافیک های چند هسته ای)اجرا شوند.

۲۰۱۰-در سال ۲۰۱۰ تولیدات زیر که از شاهکارهای این شرکت محسوب می‌شود به بازار معرفی شدند:

  • ای‌ام‌دی Phenom II X6 1090T Black Edition یک سی پی یو پرقدرت ۶ هسته‌ای.
  • ای‌ام‌دی Opteron 6000 Series یک سی پی یوی هشت یا دوازده هسته‌ای برای سیستم‌های سرور.

 

 

منابع :

آشنایی با گرافیک های شرکت AMD

ویکی پدیا

فیس بوک شرکت اسپاد

وب سایت مجله سخت افزار

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها