آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها – انواع باتری

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها – انواع باتری

فکر نمیکنم که در دنیای امروز کسی باشه که از باتری استفاده نکرده باشه . از گوشی که هر لحظه تو دستمونه تا کامپیوتر و لپ تاپ و ساعت روی دیوار و ریموت کنترل تلویزیون همه از باتری استفاده کنند . ولی آیا با تکنولوژی باتری ها و انواع اونها هم آشنایی دارین ؟ این مطلب رو با ما همراه باشین . آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

 

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها
آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

امروزه از تکنولوژی های مختلفی برای ساخت انواع باتری استفاده می شود. باتری های متعددی در بازار وجود دارد که با فرمول های شیمیایی خاصی ساخته می شوند در این آموزش تمرکز ما بر روی انواع باتری های مورد استفاده در الکترونیک DIY و سیستم های embedded می باشد.

اگر اصطلاحی رو متوجه نشدین مطلب قبلی ما در این زمینه رو با عنوان آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها مطالعه کنین.

 

انواع باتری

Lithium Polymer Battery

باتری های لیتیم پلیمر دارای نرخ تخلیه ولتاژ درونی کمی هستند و در صورتی که باتری هایی برای مدت زمان کارکرد.
طولانی چند ماه لازم دارید اینگونه باتری مناسب هستند. همچنین این باتری ها برای کاربردهای سیار هم مناسب هستند.

 

باتری های لیتیوم پلیمری ( Lithium Polymer Battery )
باتری های لیتیوم پلیمری ( Lithium Polymer Battery )

باتری های لیتیم پلیمر یا به اختصار Lipo باتری های بسیار کاربردی در الکترونیک embedded هستند و به صورت گسترده ای استفاده می شوند. در گوشی های موبایل به شکل گسترده ای از این نوع باتری ها استفاده می شود و نسبت به قیمتشان بسیار مقرون به صرفه است. شارژرهای این باتری ها مخصوص است و نهایت دقت را در هنگام شارژ آنها داشته باشید.

 

Nickel Metal Hybrid Battery

Nickel Metal Hybridباتری هیبرید نیکل-فلز که به اختصار NiMH خوانده می شوند باتری هایی با قابلیت شارژ مجدد هستند. این باتری های ارزان هستند ولی از لحاظ چگالی انرژی داخلی کمتر از باتری های لیتیم پلیمر هستند. در این باتری ها بر خلاف باتری های لیتیم پلیمر نیازی به نگران بودن درباره تخلیه بیش از حد ولتاژ نیست.
باتری های نیکل - فلز - هیبریدی ( Nickel Metal Hybrid Battery )
باتری های نیکل – فلز – هیبریدی ( Nickel Metal Hybrid Battery )
مثلا در مسواک های برقی از این نوع باتری استفاده می شود و در صورتی که ولتاژ آن از یک حدی کمتر شود دور مسواک کند می شود ولی باز هم می توانید استفاده کنید تا تخلیه کامل صورت گیرد. در ریش تراش های برقی هم از این نوع باتری ها استفاده می شود. هر سلول آن دارای ۱.۲ولت ولتاژ نامی است ترکیب چهارتا از این باتری ها از نوع AA ولتاژ ۴.۸ ولت را تولید می کند که برای اکثر کاربردهای ۵ولتی مناسب است.

Coin Cell

باتری های سکه ای برای موارد کوچک و پروژه ای کم مصرف بسیار مناسب است. این نوع باتری ها را در ساعت های مچی و اکثر تجهیزات کوچک مصرفی به وفور می توان یافت. این نوع باتری ها از انواع باتری های قابل شارژ نیستند و بعد از اتمام شارژ دور انداخته می شوند. تکنولوژی ساخت باتری های سکه ای متفاوت است بعضی از آنها مشابه آلکالاین است و بعضی دیگر مشابه باتری های لیتیمی هستند. در صورتی که باتری سکه ای آلکالاین باشد ولتاژ نامی هر سل آنها ۱.۵ ولت است و در صورتی که باتری سکه ای لیتیمی باشد ولتاژ نامی هر سلول آن ۳ولت است.

دیدن مطلب  معرفی نرم‌افزارهای شرکت Adobe و موارد استفاده آنها
باتری سکه ای ( Coin Cell )
باتری سکه ای ( Coin Cell )

 

باتری های سکه ای در اندازه های مختلف وجود دارند که هرکدام با اندازه و ماده شیمیایی بکار برده شده در آن طبقه بندی می شود. تمامی باتری های سکه ای آلکالاین با حرف “L” شروع می شوند و تمامی باتری های سکه ای لیتیمی با “C” شروع می شوند. مثلا:

CR2032 به معنی این است که یک باتری سکه ای لیتیم(ولتاژ نامی ۳ ولت) داریم که قطر آن ۲۰ میلیمتر است و ضخامت آن ۳.۲ میلیمتر است.

LR1154 به معنی یک باتری سکه ای آلکالاین(ولتاژ نامی ۱.۵ ولت) است که قطر آن ۱۱میلیمتر است و ضخامت آن ۵.۴ میلیمتر است.

 

Alkaline

همه ما با باتری آلکالاین آشنایی داریم و با آن بزرگ شده ایم. این باتری ها ارزان، کارکرد آسان و ایمن هستند.

باتری آلکالاین ( Alkaline )
باتری آلکالاین ( Alkaline )

AAs و AAAs معمول ترین نوع باتری آلکالاین هستند که ولتاژ نامی هر سلول آن ۱.۲ ولت است هرچند که در اوایل استفاده از آن حدود ۱.۵ ولت دارد. بخاطر اینکه ولتاژ نامی AAs حدود ۱.۲ولت است برای کاربردهای مختلف باید چندتا از آن ها را در یک پک قرار داد. مثلا ۳ تا از آنها را در یک پک قرار می دهیم تا ولتاژ ۳.۳ ولت را تامین کند یا چهار تا از آنها را در یک پک قرار می دهیم تا ولتاژ ۵ ولت را تامین کند.

 

باتری های ۹V

باتری های ۹V هم به وضوح دارای ولتاژ نامی ۹ ولت هستند. این نوع باتری ها که با نام باتری های کتابی هم خوانده می شوند دارای یک کابل ارتباط هستند و مشکل آنها در تخلیه سریع و دوام نداشتن است. ولی برای کارهای سیار می توانید از آنها استفاده کنید.

دیدن مطلب  آموزش افزایش رتبه سايت در آلكسا
باتری کتابی 9 ولتی
باتری کتابی ۹ ولتی

 

Lithium Ion Battery

اینگونه باتری ها مشابه باتری های لیتیم-پلیمر هستند و تفاوت آنها در اندازه لایه های شیمیایی مواد سازنده آنهاست که باتری های لیتیم -پلیمر سبک تر از باتری های لیتیم-یون هستند و مقاومت بیشتری در برابر شارژ بیش از حد و نشت مواد شیمیایی نسبت به باتری های لیتیم-یون دارند. از طرفی باتری لیتیم-یون نسبت به لیتیم پلیمر ارزان تر است و چگالی انرژی آن هم بالاتر است.

باتری لیتیوم یون ( Lithium Ion Battery )
باتری لیتیوم یون ( Lithium Ion Battery )

 

Acid Battery

باتری مورد استفاده در خودروها معمولا از این نوع باتری است چون هم ارزان است و نسبت به وزنش ولتاژ و جریان بالایی راتامین می کند و شارژ آنها هم بسیار آسان است. این باتری ها به صورت شبکه شبکه از سرب ساخته می شوند که به آن اسیدی-سربی هم می گویند و برای مقاومت بیشتر و خواص بیشتر فلزات دیگری هم با درصد کمی به آن اضافه می شود که در بازار با نام کلسیم و… هم دیده می شوند.

باتری های اسیدی ( Acid Battery )
باتری های اسیدی ( Acid Battery )

این باتری ها وزن بیشتری دارند و دوام آنها نسبت به باتری های پایه لیتیم و پایه نیکل کمتر است. در بین انواع باتری ها این نوع باتری از باتری های پرکاربرد است.

 

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری به باتری ها و ذخیره کننده های انرژی نیاز مندیم . تکنولوژی مربوط به باتری ها در تمام این سال ها در خدمت ما بوده ولی تغییر زیادی در این مسیر شاهد نبودیم . در حال حاضر تکنولوژی ذخیره سازی برق در حال کهنه شدن است ولی دانشمند ان بیکار ننشسته اند و در حال کار بر روی باتری های جدید هستند که هم کم خطر تر باشند و هم قابلیت ذخیره انرژی زیادی داشته باشند .

دیدن مطلب  بیست نکته ویندوزی
توماس ادیسون مخترع بزرگ برق
توماس ادیسون مخترع بزرگ برق

توماس ادیسون ، روحت شاد با این اختراع بزرگ …

به نقل از robouav.ir

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها