آشنایی با انواع رم کامپیوتر

آشنایی با انواع رم کامپیوتر

رم ها در کامپیوتر ها به عنوان ظرفی برای پردازش اطلاعات مورد استفاده قرار میگریند . با توجه به محدود بودن حافظه در دسترس داخلی CPU ها و کم بودن آنها از رم به عنوان حافظه ای با سرعت بالا ( البته سرعتی پایینتر از سرعت حافظه داخلی CPU ولی بالاتر از هارد ) استفاده میشوند . اگر میخواهید با این قطعه کامپیوتری بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید در مقاله آشنایی با انواع رم کامپیوتر . این مقاله به رم های کامپیتر می پردازیم و در مقاله بعدی با رم های گرافیک آشنا میشویم .

 

اسلات رم
اسلات رم

آشنایی با انواع رم کامپیوتر

برای اینکه آشنایی بیشتری با رم ها بدست بیارین این مطلب رو با ما همراه باشین . تاریخچه ای از تولید و بهبود تکنولوژی و تایم لاین گسترش سرعت و ظرفیت رم های DDR1 و DDR2 و DDR3 و DDR4 رو براتون آماده کردیم .

تاریخچه

نسل رم های فعلی از نوع رم های SD میباشد . با این تفاوت که توانایی دو برابر نرخ دیتا دارند و بنابر این به DDR (double data rate) تغییر نام داده اند . به طور کلی در سال ۱۹۹۸ رم های DDR1 و در ۲۰۰۳ رم های DDR2 و در ۲۰۰۷ رم های DDR3 و در ۲۰۱۴ رم های DDR4 و در ۲۰۱۹  رم های DDR5 شروع به کار کردند.

در تصویر زیر نمونه ای رم های کامپیوتر را میبینید . رم های DDR1 و DDR2 و DDR3 و DDR4 تقریبا ظاهر یکسانی دارند . ولی هر چه به پیش میرویم سایز چیپ های رم کمتر شده و ظرفیت آنها و سرعت پردازشی آنها بالاتر یرود .

دیدن مطلب  رفع خطا در عكس گرفتن با KMPlayer
انواع رم های کامپیوتر
انواع رم های کامپیوتر

 

 

گزارش زمانی بروز رسانی تکنولوژی رم های کامپیوتری

 • اولین چیپ رم ها در سال ۱۹۹۲ با ظرفیت ۱۶ مگابایت توسط سامسونگ عرضه گردید. این چیپ ها از نوع SD بودند و به طور گسترده ای مورد استفاده شرکت ها جهت ساخت رم های کامپیوتری قرار گرفتند .
 • در سال ۱۹۹۸ رم های DDR وارد بازار شدند. این بار هم شرکت سامسونگ پیش قدم بود و اولین حافظه های رم DDR را با ظرفیت ۶۴ مگابایت وارد بازار کرد .
 • در سال ۱۹۹۹ سامسونگ توانست ظرفیت رم های DDR خود را به ۱۲۸ مگابایت برساند در حالی شرکت هیوندای داشت تازه به سمت تولید رم های ۶۴ مگابایتی می رفت .
 • در سال ۲۰۰۱ سامسونگ رم های DDR2 را رونمایی کرد ولی تا قبل از ۲۰۰۳ این رم ها عملا وارد بازار نشدند . در این زمان شرکت سامسونگ رم های DDR3 را با ظرفیت ۷۲ مگابایت عرضه کرد . ولی چون شرکت Hynix رم های DDR2 با ظرفیت ۵۱۲ مگابایتی عرضه کرده بود از رم های سامسونگ استقبال چندانی نشد .
 • در سال ۲۰۰۴ سامسونگ رم های ۲ گیگابایتی DDR2 را عرضه کرد آن هم با تکنولوژی ۸۰ نانو متری .

ورود DDR3

 • در ۲۰۰۵ سامسونگ از رم های DDR3 خود با ظرفیت ۵۱۲ مگابایت رو نمایی کرد .
 • در ۲۰۰۶ شرکت Hynix  رم های DDR2 خود را با ظرفیت ۱ گیگابایت و تکنولوژی ۶۰ نانومتری عرضه کرد .
 • در سال ۲۰۰۸ سامسونگ رم های DDR3 با ظرفیت ۸ و ۱۶ گیگا بایتی با تکنولوژی ۵۰ نانومتری ارائه کرد .
 • در سال ۲۰۰۹ مجددا Hynix با ارئه رم های DDR3 خود با تکنولوژی ۴۰ نانومتری از سامسونگ پیشی گرفت هرچند این رم ها ظرفیت ۲ گیگابایتی داشتند.
 • در سال ۲۰۱۱ شرکت Hynix رم های ۱۶ گیگابایتی DDR3 خود را با تکنولوژی ۴۰ نانومتری ارائه کرد و همزمان از رم های ۲ گیگابایتی از نوع DDR4 خود نیز رونمائی کرد .
 • در بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ شرکت سامسونگ به سمت تکنولوژی ۲۰ و ۱۰ نانومتری رفته و محصولات DDR4 خود را با ظرفیت های تا ۱۲۸ گیگابایتی روانه بازار نموده است و تقریبا باقی رقبا را از دور خارج کرده است .
دیدن مطلب  زامبی نشوید!

 

نوع چیپ های حافظه

بر روی رم های کامپیوتر از چیپ های مختلف برای ذخیره موقت اطلاعات برای کار CPU استفاده میشوند. شرکت های  سامسونگ و هاینکس جزو معروف ترین شرکت ها هستند. هر سری از خانواده رم ها ( DDR1 و DDR2 و DDR3 و DDR4 ) دارای سرعت ها وقدرت پردازشی متفاوتی می باشند. در جدول زیر اختلاف کد ها و سرعت های آنها را میبینیم :

اختلاف نسل های رم کامپیوتری
اختلاف نسل های رم کامپیوتری

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می کنید. نسل های مختلف رم از DDR1 تا DDR3 تفاوت زیادی در سرعت پردازش نداشتند. و بیشتر بر کاهش مصرف انرژی و افزایش ظرفیت و سرعت انتقال اطلاعات تمرکز کرده بودند. ولی در سری DDR4 سرعت پردازش رم ها هم بالا رفته است.

 
ولتاژ کاری رم های DDR

هر چه نسل های رم بالاتر میرود. نیاز به ظرفیت و سرعت پردازش نیز بیشتر میشود. بر این اساس شرکت ها سعی میکنند. مقدار مصرف انرژی رم ها را در حداقل ممکن نگهدارند. تا بتوانند. از تولید گرما و کاهش کارایی جلوگیری کنند. مقدار ولتاژ کاری رم های مختلف را در این جدول میبینیم .

ولتاژ کاری رم های مختلف کامپیوتر
ولتاژ کاری رم های مختلف کامپیوتر

رم های SD با ولتاژ ۳.۳V و رم های DDR1 با ولتاژ ۲.۵V و رم های DDR2 با ولتاژ ۱.۸V و رم های DDR3 با ولتاژ ۱.۵V و رم های DDR4 با ولتاژ کمتر از  ۱.۲V می باشد .

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها